Wyjazd na wykład o czasie i przestrzeni

18 czerwca 2018

W poniedziałek, 11.06.2016, blisko 50-osobowa grupa uczniów udała się pod opieką nauczycieli fizyki na wykład "Czasoprzestrzeń, kwanty, struny".

Wykład został wygłoszony przez prof. Piotra Sulkowskiego na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Na spotkaniu przedstawione zostały różne idee dotyczące struktury czasu i przestrzeni połączonych w jeden byt, zwany w fizyce czasoprzestrzenią. Wykład rozpoczął się od starożytnych i przedeinsteinowskich wyobrażeń na temat tych pojęć, przechodząc do teorii względności i jej konsekwencji, a kończąc na najbardziej współcześnie dyskutowanych pomysłach związanych z modyfikacjami pojęcia czasoprzestrzeni wynikających z potrzeby połączenia ze sobą dwóch najbardziej zaawansowanych teorii fizycznych: mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem uczestnictwa w wykładzie.