Wiwat Konstytucja!

25 kwietnia 2024

"W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę, niech idzie za na do kościoła, aby wykonać tam przysięgę!"

Do 3 maja jeszcze ponad tydzień, ale ze względu na organizację roku szkolnego świętujemy już dziś! Dziękujemy p. Hannie Krajniak i wszystkim zaangażowanym uczniom za przygotowanie wyjątkowo ciekawego apelu! Było naprawdę pięknie i bardzo ciekawie! Na wyróżnienie zasługują:

Kacper Wolicki, Wiktoria Król, Karol Rajner - prowadzący

Tomasz Dziewierski, Szymon Węglarz, Rafał Kowalczyk, Kacper Wolicki - niosący króla

oraz przyjaciele z klas:

IC
Martyna Kalinowska, Laura Wolna, Julia Wróbel, Maja Kowalewska, Jagoda Zdunek jako uczennice na sejmiku

II C
Zuzanna Pietras - recytacja wiersza W. Szymborskiej" Gawęda o miłości ojczystej"

Borys Kowalewski - Hugo Kołłątaj

Olaf Krzyżaniak - Stanisław Małachowski

Gabriela Synoradzka - Stanisław Staszic

Oliwia Wajs - Ignacy Potocki

Zofia Szeliga - hymn

II B
Piotr Zdybel jako król Stanisław August Poniatowski

3 maja - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wiele wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymaliśmy się dziś na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: “Wolność, Honor, Ojczyzna”.

W czasie dzisiejszej uroczystości miał miejsce jeszcze jeden bardzo ważny moment: pożegnanie odchodzących członków Rady Samorządu Uczniowskiego, przedstawienie nowych, pożegnanie opiekuna RSU - p. Edyty Rozenfeld i przedstawienie nowego opiekuna, którym od przyszłego roku szkolnego będzie p. Agnieszka Żychska.