Wycieczka do Warszawy do Centrum Pieniądza klasy 1a

28 maja 2019

W ramach projektu edukacyjnego „Rola i znaczenie Narodowego Banku Polskiego dla funkcjonowania gospodarki” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej w naszej szkole 20 najaktywniejszych uczniów z klasy 1a pojechało na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Była to nagroda za pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszą edukacyjną grę ekonomiczną i jej prezentację wszystkim uczniom liceum.

Dnia 15 kwietnia wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Głównym i najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Dowiedzieliśmy się tam o historii pieniądza, zabezpieczeniach banknotów, ich produkcji oraz dostąpiliśmy okazji podniesienia prawdziwej sztabki złota wiążącej 12,5 kg. Wystawy w Centrum Pieniądza są bardzo ciekawe, ponieważ są one interaktywne, więc każdy z nas mógł dowiedzieć się nowych informacji dotyczących pieniądza oraz banku w prosty, a zarazem nowoczesny sposób. Centrum Pieniądza NBP składa się z wystawy stałej, gdzie pieniądz jest głównym punktem każdej części ekspozycji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w Starożytności. Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym, a finalnie z wizualnym. Zwiedziliśmy Skarbiec, rynek finansowy z Giełdą Papierów Wartościowych oraz zobaczyliśmy unikalną kolekcję 919 najcenniejszych monet z kolekcji NBP. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazje wydrukować sobie pamiątkowy banknot z naszym imieniem i nazwiskiem. Pieniądz ukazany był również w wykorzystaniu niecodziennym, na przykład w sztuce.

Dodatkowo zwiedziliśmy większość najważniejszych punktów turystycznych w Warszawie: Krakowskie Przedmieście, Stary Rynek, bulwary wiślane i pomnik Syrenki. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej "Z wizytą u króla" w Zamku Królewskim oraz lekcji w Teatrze Lalka. Zwiedzaliśmy Muzeum Polin oraz Centrum Nauki Kopernik.

Wycieczkę zakończyliśmy zakupami w Złotych Tarasach oraz bezpieczną drogą nocnym pociągiem do Świnoujścia.

Marcelina, uczennica klasy 1a