XVIII Olimpiada Lingwistyki Matematycznej – sukces naszych uczniów!

XVIII Olimpiada Lingwistyki Matematycznej – sukces naszych uczniów!

W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły z klas matematycznych wzięli udział w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej.

Ogólnopolskie zawody dla szkół średnich w Polsce rozgrywane są od 2004 roku, początkowo jako część Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a już od 2005 jako zawody otwarte; są to jednocześnie eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej. Zawody organizuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Fundacją Matematyków Wrocławskich i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej. Udział w Olimpiadzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy lingwistycznej ani znajomości języków obcych, wystarczy umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza.

Dla niewtajemniczonych i zaintrygowanych wyjaśniamy, że lingwistyka matematyczna jest działem językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. „Dzieli się na dwa kierunki: syntetyczny i analityczny. Ten pierwszy zajmuje się badaniem różnych typów gramatyk, zaś kierunek analityczny bada różne typy gramatyk formalnych i jest związany z informatyką.”(wikipedia)

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że w tak trudnej dziedzinie wiedzy wzięli udział nasi uczniowie i że już możemy mówić o pierwszym sukcesie.

Pierwszym etapem były eliminacje szkolne, które odbyły się 24 października 2019 r. Aby zakwalifikować się do etapu okręgowego, uczestnicy musieli zdobyć minimum 56 punktów na 100 możliwych. Udało się to dwóm uczniom: Adamowi Ciechowskiemu z klasy 1e i Kacprowi Topolskiemu z klasy 2a.

Brawo! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie okręgowym, który odbędzie się 29 lutego w XIII LO w Szczecinie.

Zachęcamy innych uczniów do udziału w olimpiadzie w przyszłym roku!

 

info: Anna Mumot

 

Polub nas: