4 Zakątki w Ystad

18 listopada 2019

W dniach 14 - 15 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Aleksandra Lubiecka, Natalia Molga, Oktawia Zakrzewska, Zofia Jędrzejczak, Janek Korczyński, Hubert Jakubowski, Dawid Prokop i Michał Ożóg, pod opieką nauczyciela języka angielskiego p. Beaty Szumickiej, wraz z koordynatorem  projektu p. Ewą Rucińską oraz wiceprezydentem Pawłem Sujką i  radnym Andrzejem Staszyńskim, brali udział w kolejnym spotkaniu „Czterech Zakątków Południowego Bałtyku”, tj. unijnym programie współpracy międzynarodowej (Świnoujście, Bornholm, Skania, Rugia).

Spotkanie odbyło  się  tym razem w Ystad, do którego dotarliśmy promem Polferries. Szwedzi przyjęli nas bardzo gościnnie. Zostaliśmy zakwaterowani w przytulnym hostelu, a zajęcia mieliśmy w szkole, do której uczęszcza 1100 uczniów.

Spotkanie dotyczyło tematów takich jak: migracja i integracja migrantów w społeczeństwie, prawa dotyczące adopcji dziecka, urlopu rodzicielskiego, ślubu i rozwodu oraz udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Każdy kraj miał za zadanie przygotować dwie prezentacje na powyższe tematy, według wcześniej podanych pytań, i przedstawić je na spotkaniu. Na miejscu pracowaliśmy w grupach międzynarodowych, co było świetnym doświadczeniem, pomogło nam otworzyć oczy i zrozumieć zwyczaje innych krajów, zaś wspólne gry integracyjne, posiłki oraz czas wolny stanowiły doskonałą okazję, by poznać się lepiej.

Wszyscy wróciliśmy do Świnoujścia zadowoleni i uśmiechnięci, pełni chęci do podzielenia się zdobytą wiedzą ze społecznością szkolną, o czym wkrótce poinformujemy.

Natalia Molga

fot. Paweł Sujka