Awans naszych uczennic do etapu okręgowego XIX Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

2 lutego 2021

Niemal równo rok temu po raz pierwszy w historii szkoły pisaliśmy o tym, że nasi uczniowie przygotowywani przez p. Annę Mumot spróbowali swoich sił w bardzo niezwykłej i trudnej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej organizowanej przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z wielką przyjemnością informujemy, że i w tym roku, pomimo utrudnień związanych z pandemią covid-19, grupa naszych uczniów stanęła w konkursowe szranki. Pierwszy etap z sukcesem pokonały i dostały się do etapu okręgowego następujące uczennice:

z klasy 3a - Aleksandra Borsukowska i Aleksandra Puchała
z klasy 2e - Hanna Stróżyk

Przygotowania ponownie prowadziła p. Anna Mumot, współprowadząca: Ewa Puchała

Serdecznie gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za powodzenie w dalszych etapach!

Niewtajemniczonym i zaintrygowanym wyjaśniamy, że lingwistyka matematyczna jest działem językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. „Dzieli się na dwa kierunki: syntetyczny i analityczny. Ten pierwszy zajmuje się badaniem różnych typów gramatyk, zaś kierunek analityczny bada różne typy gramatyk formalnych i jest związany z informatyką.”(wikipedia) Zawody Olimpiady są organizowane w Polsce od 2004 roku i są jednocześnie eliminacją do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej.