„Cztery Zakątki” w Stralsundzie

W dniach 12-13 kwietnia 2018 roku w Stralsundzie odbyło się spotkanie w ramach programu „Cztery Zakątki Południowego Bałtyku”. Świnoujście reprezentowali uczniowie naszej szkoły w składzie: Wiktoria Czarnecka, Aleksandra Lubiecka, Marta Warlińska, Kamil Bońkowski, Jakub Dunajko oraz Oskar Makowski. Młodzież  wraz ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, Danii oraz Szwecji  rozmawiała na temat polityki młodzieżowej w poszczególnych zakątkach. Uczniom  pomagali politycy, koordynatorzy i nauczyciele  uczestniczący w programie. Świnoujskie władze reprezentował zastępca prezydenta  Paweł Sujka i  radny  Jacek Jurkiewicz. W spotkaniu również uczestniczyła koordynator projektu  Ewa Rucińska oraz opiekun młodzieży Beata Szumicka.

Uczniowie wymienili się informacjami i doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania organizacji młodzieżowych i partii politycznych, ich wpływu na lokalną politykę, jak również możliwości udziału młodych ludzi w procesach demokratycznych. Wszyscy zgodnie podkreślali obowiązek lokalnych władz wsłuchiwania się w głos młodzieży. Omówiono również nowy projekt i przyszłość Czterech Zakątków.

Dodatkowo interesującym  punktem programu było zwiedzanie Straslundu z przewodnikiem. Miasto bardzo nas urzekło, a jego stara część z racji dużego znaczenia historycznego i architektonicznego znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Spotkanie Czterech  Zakątków w Straslundzie było także doskonałą okazją do pogłębienia znajomości z rówieśnikami poznanymi w październiku i nawiązania  nowych relacji, jak również podszlifowania umiejętności językowych. Z pewnością dla naszych uczniów spotkanie to było bardzo ciekawym i rozwijającym doświadczeniem.

Wiktoria Czarnecka

Beata Szumicka