
Regulamin Zdalnego XXI Szkolnego Święta Nauki 2020 – AKTUALIZACJA
- 28 maja 2020
- Magda Monkosa
- Konkursy
Aktualizacja – W związku z licznymi prośbami uczestników konkursu Zdalnego XXI Szkolnego Święta Nauki 2020, termin składania filmów zostaje przesunięty. Filmy można dostarczać do dnia 06.06.2020 (sobota) do godziny 24:00.
W związku z brakiem możliwości zorganizowania w szkole Święta Nauki dyrekcja wraz z nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu proponuje ZDALNĄ WERSJĘ uroczystości.
- W Zdalnym Szkolnym Święcie Nauki mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
- Początek organizacji Zdalnego Szkolnego Święta Nauki to maj 2020.
- Zakończenie Zdalnego Szkolnego Święta Nauki odbędzie się w czerwcu 2020.
- Zgłoszenie do udziału w Zdalnym Szkolnym Święcie Nauki, to przesłanie doświadczenia fizycznego nagranego telefonem komórkowym, w warunkach domowych do końca maja – 31.05.2020 oraz pliku tekstowego zawierającego następujące informacje:
a) imiona i nazwiska twórców doświadczenia konkursowego wraz z opisanym podziałem wykonanych prac (wykonanie doświadczenia, nagranie filmu, montaż filmu, wykonanie napisów, nagranie dźwięku, itp.),
b) tytuł filmu (doświadczenia),
c) jakie warunki bezpieczeństwa zostały zaplanowane i zachowane podczas domowego eksperymentowania. - Nagrane doświadczenie może być przygotowane przez: 1 osobę do 3 osób łącznie. Osoby nie spotykają się, ale dzielą się rolami: wykonanie doświadczenia, montaż filmu, wykonanie napisów, nagranie wyjaśnienia, ścieżka muzyczna, itd.
Wymagania dotyczące filmu:
- Czas trwania filmu nie może przekraczać 5 minut.
- Film rozpoczyna się napisem początkowym o czasie trwania do 10 sekund, jako napis należy zastosować tytuł doświadczenia.
- Film powinien być „nakręcony” za pomocą telefonu komórkowego, telefon powinien być ustawiony stabilnie tak, aby nie było widać żadnych drgań kamery (telefonu).
- Jeśli doświadczenie mieści się w niewielkiej przestrzeni, należy filmować je w zbliżeniu, można później wstawić przebitki, na których widać osobę wykonującą doświadczenie. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze na filmie jest przeprowadzane doświadczenie.
- Film nie musi być jednym, długim ujęciem.
- Jeżeli głos prowadzącego nagrywa się z echem/pogłosem pustego pomieszczenia, należy stosować mikrofon przymocowany do ubrania prowadzącego eksperyment, można też nagrać oddzielnie komentarz i dołączyć go w trakcie montażu filmu.
- Wskazane jest, w miarę możliwości, filmowanie doświadczenia na jednorodnym tle, filmowanie doświadczenia, gdzie tłem jest np. regał z książkami powoduje to, że eksperyment „niknie” na takim tle.
- Jeżeli komentarz słowny jest nieproporcjonalnie krótki w stosunku do czasu trwania całego filmu, warto zastosować cichy podkład muzyczny (spokojna muzyka instrumentalna).
- W niektórych przypadkach warto zastosować napisy nałożone na treść filmową, które wzmacniają przekaz treści; napisy nie muszą być koniecznie u dołu ekranu.
- Obraz powinien mieć orientację poziomą o maksymalnej szerokości 1920 pikseli i o maksymalnej wysokości 1080 pikseli.
- Film należy skonwertować do formatu MP4 lub MKV. Konwersji rozdzielczości lub formatu można dokonać za pomocą jednego z wielu darmowych konwerterów instalowanych w komputerze lub pracujących w trybie on-line.
- Film kończy się napisami, na których zamieszczone są:
- imiona i nazwiska, a także klasy osób zaangażowanych w przeprowadzenie eksperymentu i tworzenie filmu,
- wykorzystana muzyka (autor, wykonawca i źródło pochodzenia) – najlepiej jest skorzystać z muzyki publikowanej na zasadach royalty-free publikowanej np. w serwisie jamendo,
- jeżeli autorzy filmu skorzystali z programów/witryn skalujących filmy, to należy podać ich nazwę lub adres internetowy,
- nie należy stosować napisów w stylu „dziękujemy za uwagę”.13. Dotychczas, w ramach Szkolnego Święta Nauki odbywał się „Konkurs na Najciekawsze Doświadczenie z Fizyki”. W roku 2020 wybrane zostaną zdalnie nagrane „Najciekawsze Domowe Doświadczenia z Fizyki” uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu.14. Nagrodą będą oceny z fizyki, fizyki medycznej (przygotowanie ciekawego doświadczenia z fizyki) i informatyki (przygotowanie materiału filmowego z obróbką obrazu i dźwięku).15. Dla twórców najciekawszych nagranych doświadczeń z fizyki przewidziane są nagrody specjalne finansowane przez RADĘ RODZICÓW.
16. Przygotowany film należy umieścić na YouTube. Link do jego treści oraz plik tekstowy z informacjami o autorach należy przesłać do komisji konkursowej na adres ewapater@poczta.onet.pl najpóźniej do 31.05.2020 do godz. 23:59.
Organizatorzy Zdalnego Szkolnego Święta Nauki:
Dyrektor szkoły – Piotr Adamczyk, Wicedyrektor – Anna Więzowska, nauczyciele – Ewa Pater, Sebastian Błaż, Wiesław Kaczanowski