StetiMUN 2018

19 listopada 2018

W dniach 15-17.11.2018 uczniowie naszego liceum pod opieką p. Beaty Szumickiej po raz kolejny wzięli udział w Modelowych Obradach ONZorganizowanych przez II LO im. Mieszka I w Szczecinie. Zuzanna Szpytko, Alicja Szumicka i Kamil Bońkowski z klasy 3A znaleźli się w gronie około 150 delegatów różnych narodowości. Przedstawiali argumenty oraz poglądy w imieniu reprezentowanych krajów na temat omawianych problemów, dyskutując w jedynym dozwolonym języku, jakim był język angielski. Obrady odbywały się w różnych komisjach, a nasi uczniowie zasiadali w :
- Komitecie Antyterrorystycznym (Zuzia jako delegat z Wielkiej Brytanii, a Ala z Indii)
- Radzie Północnoatlantyckiej (Kamil reprezentujący Niemcy).

Cały wyjazd zakończył się satysfakcjonująco i owocnie, a Kamil Bońkowski został wyróżniony jako jeden z najlepszych delegatów.

Tak swój udział w tegorocznym StetiMUNie opisują nasi uczestnicy :

Kamil : "W komisji „NATO North Atlantic Council” poruszaliśmy kwestię rosyjskiego wpływu we wschodniej Europie w kontekście wojny w Donbasie. Ze względu na zażarte dyskusje między delegatami, osiągnięcie konsensusu oraz stworzenie najlepszych możliwych rozwiązań zajęło nam aż dwa dni ! Oczywiście nie mogło zabraknąć elementów humorystycznych jakimi były kary nakładane na poszczególnych delegatów, dzięki czemu podczas obrad nigdy się nie nudziłem. Atmosfera również sprzyjała dyskusjom, czuliśmy się bardzo dobrze w swoim towarzystwie. Słowem podsumowania, cały wyjazd pozwolił mi na skonfrontowanie swojej wiedzy i umiejętności językowych z uczniami innych szkół. Ponadto poznałem bardzo zdolne i pozytywne osoby, bez których ta konferencja nie byłaby tak udana i owocna."

Alicja : "W naszym komitecie zmagaliśmy się z problemem ataków terrorystycznych przeprowadzanych przez pojedyncze osoby (tzn. samotne wilki), radykalizacji oraz inwigilacji. Do każdego tematu grupa musiała stworzyć rezolucję. Podczas drugiego dnia obrad, niespodziewanie dowiedzieliśmy się o nagłym kryzysie w Jemenie i konieczności natychmiastowej pomocy. W porozumieniu z 3 innymi organizacjami przedstawione zostały rozwiązania tej trudnej sytuacji. Jak co roku, nie obeszło się bez kar m.in. za spóźnienia, niestosowanie się do reguł itd. Było to jednak miłe oderwanie od formalnej części spotkania, ponieważ polegało to na śpiewaniu piosenek, tańczeniu lub odegraniu zabawnych sytuacji. "

Zuzia : "Tegoroczną konferencję StetiMUN uważam za bardzo udaną. Był to wyjazd pełen nowych doświadczeń, nowych znajomości jak i szans na polepszenie swoich zdolności językowych. W komisji antyterrorystycznej próbowaliśmy znaleźć sposób na zwalczanie ataków terrorystycznych dokonywanych przez młodzież na całym świecie oraz rozstrzygnąć spór czy inwigilacja w krajach należących do ONZ jest potrzebna. Każdy delegat musiał przedstawić politykę swojego kraju. Na szczęście po 2 dniach długich obrad doszliśmy do porozumienia i stworzyliśmy bardzo dobre rezolucje. W przeciągu tych kilku dni bardzo dużo się dowiedziałam na temat polityki Wielkiej Brytanii oraz zdobyłam łatwość wypowiadania się przed dużą liczbą ludzi w języku angielskim. Bardzo się cieszę, że podjęłam się tegorocznego wyjazdu - w liceum był to już mój drugi udział w StetiMUNie. Na pewno będę szukać podobnych konferencji będąc już na studiach. Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich uczniów, którzy interesują się polityką oraz językiem angielskim, aby spróbowali swoich możliwości w StetiMUN 2019."

Na zdjęciu głównym od lewej: Alicja Szumicka, Kamil Bońkowski, Zuzanna Szpytko