W dniach 20.03.-23.03. odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Czterech Zakątków Południowego Bałtyku. Tym razem ośmioro uczniów naszej szkoły przygotowanych przez p. Patrycję Cackowską, pod opieką p. Sebastiana Błaża udało się do malowniczego Ystad, gdzie mogli zgłębić istotną dla współczesnego świata tematykę źródeł energii i zarządzania odpadami. Wyjazd organizowała koordynatorka ze strony Urzędu Miasta - p. Ewa Rucińska. Oto co sami uczestnicy mówią o swoich wrażeniach:
Jakub Kowalewski: "Tak jak poprzednio i to spotkanie było niesamowite. Plusem było to, że dużą część osób już znaliśmy ze spotkania w Polsce, więc pominięty był element zapoznawania się i można było fajnie razem spędzić czas od początku. Poza tym, było parę nowych osób z którymi szybko się zaznajomiliśmy. Cała podróż była wyjątkowa, pierwszy raz wypłynąłem w rejs promem i byłem w Szwecji."
Maximilian Gembala: "Mówiąc o liceum w Ystad muszę przyznać, że zdziwiłem się, jak szerokie wyposażenie jest dostępne. Roboty cnc, drukarki 3d i inne przyrządy do nauki. Zachwyciłem się jak pięknie zachowana jest niska i kolorowa zabudowa Ystad. W oczy rzucały się różnice kulturowe. Podróż promem, mimo że mecząca, niewątpliwie była przygodą. Podobały mi się wykłady realizowane przez szwedzkich specjalistów, wyjątkowo ciekawym był ten na temat energii odnawialnej i nie tylko. Bardzo się cieszę że miałem szansę uczestniczyć w wymianie, zdobyłem wiele cennych doświadczeń dotyczących kultury i wiele się dowiedziałem."
Natalia Przychodzień: "Miło było ponownie spotkać się z ludźmi, których poznaliśmy już wcześniej, w listopadzie, podczas spotkania zakątków w Świnoujściu. Myślę, że w planie dnia najbardziej podobały mi się grupowe dyskusje, które pozwoliły nam jeszcze lepiej się zintegrować oraz dowiedzieć się wiele na temat omawianych zagadnień. Pierwszego dnia skupiliśmy się na gospodarce odpadami w każdym z zakątków, natomiast drugiego dnia rozmawialiśmy o źródłach energii. Miasteczko Ystad okazało się bardzo spokojną i przyjazną przestrzenią, a Ystad Gymnasium (szkoła w której mieliśmy zajęcia) wspaniałą placówką - otwartą i tolerancyjną. Podsumowując, wyjazd był cudowny, jestem bardzo wdzięczna za daną mi szansę rozwoju."
Cezary Bajorski: "Wyjazd do Szwecji był niesamowicie ciekawy. Szwecja zaskoczyła mnie swoją niecodzienną zabudową. Samo Ystad okazało się być jednak bardzo cichym,, ale za to pięknym miastem. Poznanie szwedzkiej kultury było również ciekawą ale też zaskakującą sprawą, gdyż Szwedzi okazali się być bardzo zamknięci na nowości. Wycieczka promem była również nowym dla mnie doświadczeniem, ale nie zrobiło to na mnie wielkiego wrażenia, poza faktem, iż w pierwszy dzień prezentacji opowiadałem o temacie półprzytomny, bo spanie na promie nie należało do najłatwiejszych zadań. Ogółem - było fajnie!"
Amelia Świętoniowska: "Na wymianie podobała mi się możliwość poznania Szwedzkiej kultury i zachowań ludzi oraz ich systemu szkolnego. Doszłam do wniosków, że nie mogłabym tam mieszkać i zmieniła się moja opinia na temat tego kraju. Sam temat wymiany był interesujący, na wykładach dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy."
Aleksandra Sołtysik: "Najbardziej podobało mi się to, że mogliśmy poznać inną kulturę i dowiedzieć się jak wygląda życie w innych krajach. Co do wyjazdu to fajnie było zobaczyć inny system szkoły i techniki nauki, bo nauka wygląda tam inaczej niż u nas. Miło było tez spotkać się z tymi samymi ludźmi. jedyny minus to że było za krótko, reszta super!"
Bogusław Kłosowski: "Całkiem niedawno wraz z grupą innych uczniów wzięliśmy udział w bardzo ciekawym projekcie o nazwie Cztery Zakątki Południowego Bałtyku. Wszystko zaczęło się od tego, że gościliśmy delegacje ze Szwecji, Niemiec i Danii. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o ważnych dla nas tematach, takich jak np. waga zachowania bioróżnorodności czy konieczność usprawnienia transportu publicznego. Równo tydzień temu wróciliśmy ze Szwecji, gdzie tym razem to my wyruszyliśmy z delegacją. Moim zdaniem takie projekty to wspaniała możliwość nie tylko dla uczniów czy szkół lecz dla wszystkich ludzi, ponieważ to właśnie dzięki takim projektom zauważamy, co nas dzieli, a co łączy, nawiązujemy nowe znajomości, poznajemy przyjaciół, może nawet na całe życie. Świetnie się bawiłem. To były chyba trzy najlepsze dni w szkole, jakie pamiętam, abstrahując od tego, że nie byłem w szkole. Bardzo ucieszyłem się też spotkaniem z poznanymi wcześniej znajomymi ze Szwecji, Niemiec i Danii. Tematy były tym razem ciekawsze, a wykłady naprawdę interesujące. Były prowadzone w ciekawy popularno-naukowy sposób, który przyciąga i sprawia, że aż miło się tego słucha, mimo tego, iż wykład jest zorientowany wokół np. gospodarki odpadami.
Igor Pawlicki: "Pobyt w Ystad był moim drugim spotkaniem Czterech Zakątków. Będąc tam, miałem okazje znowu zobaczyć moich przyjaciół zza granicy, których poznałem podczas pierwszego spotkania. Cztery Zakątki umożliwiły mi poznanie wielu ciekawych osób, z którymi kontakt utrzymuję aż do teraz. Temat spotkania był również bardzo ciekawy, dawał możliwość rozpoczęcia wielu ciekawych dyskusji i wyciągnięcia wielu wniosków. Dowiedzieliśmy się czym różnią się nasze kraje i co moglibyśmy zrobić lepiej. Spotkanie wspominam bardzo miło i każdemu polecam uczestnictwo! Four Corners to super sprawa!"