27 kwietnia klasa IC z wychowawczynią Panią Patrycją Cackowską zorganizowała uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a dnia 3 maja reprezentacja "Mieszka" wzięła udział w rocznicowych uroczystościach miejskich.
Szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Renata Brudnik i Pani Monika Wawrzyniak oraz poczet sztandarowy w składzie:
Kornelia Dziuba, klasa IIA
Jakub Rudziński i Milena Maraszek - klasa IIIA
Data 3 maja 1791 roku jest ważnym punktem w historii Polski, symbolizującym dążenie do wolności, sprawiedliwości i niepodległości.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona przez Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej) uchwaloną ustawą zasadniczą. Stanowiła wielki krok naprzód dla Polski, która odzyskiwała niezależność po latach zaborów i upadku Rzeczypospolitej. Dokument ten wprowadził szereg postanowień, które miały na celu reformę państwa i zapewnienie obywatelom szerokich praw.
Konstytucja 3 Maja stała się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Uchwalenie tego dokumentu było wielkim osiągnięciem dla Polaków, którzy dążyli do odbudowy państwa i ustabilizowania sytuacji politycznej. Choć Konstytucja 3 Maja nie przetrwała długo w związku z trudnościami tamtych czasów, jej wartość symboliczna i jej wpływ na rozwój myśli konstytucyjnej są niezaprzeczalne.
W dzisiejszych czasach, gdy demokracja i wolność są niezwykle ważnymi wartościami, obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nabierają szczególnego znaczenia. Przypominają nam, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie tych wartości, a także jak wiele wysiłku i poświęcenia wymagało ich osiągnięcie w przeszłości.
„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego!” - tak po uchwaleniu nowego prawa zawołał Jan Nepomucen Zboiński, poseł na Sejm Wielki.
Kierując się tą powinnością na uroczystym apelu przedstawiliśmy wiadomości na temat Konstytucji 3 Maja w sposób ciekawy i zachęcający do refleksji oraz zagłębienia się w historię naszego kraju. W apelu uczestniczyły ważne postacie tj. narrator, przewodniczące, uczniowie, posłowie oraz król. Przewodnicząca wraz z narratorką wprowadziły uczniów liceum w głębokie przemyślenia dotyczące tego czym dla nas - Polaków jest Wolność, Ojczyzna oraz Naród.
Zaraz potem "uczniowie" opowiedzieli, czym była Konstytucja 3 maja, na czym polegała jej wartość oraz co dzięki niej zyskała nasza Ojczyzna. Mieliśmy również zaszczyt zobaczyć samego króla Stanisława Augusta wraz z jego posłami! Byliśmy świadkami świetnie zagranej sceny uchwalenia Konstytucji. Pojawiły się też wiersze dotyczącego tego, jak ważna jest Ojczyzna. Uczniowie naszej szkoły oglądali sceny artystyczne z zaciekawieniem oraz słuchali informacji merytorycznych z zainteresowaniem. Był to naprawdę udany apel!
Bardzo dziękujemy klasie IC - spisaliście się na medal!
W apelu wzięli udział:
Narrator - Maja Łukowska
Przewodniczące - Zuzanna Pietras, Weronika Sroka, Wiktoria Pater
Uczniowie - Oliwia Wajs, Julia Stangerciuk, Olaf Krzyżaniak, Natalia Kankowska
Posłowie - Nela Andrysiak, Helena Wójcicka, Borys Kowalewski, Gabriela Synoradzka
Król - Ania Caban