Amelia Sawicka i Vladyslav Tytarenko - karatecy kadry narodowej

25 listopada 2023

"Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz!" mogliby zaśpiewać wraz z Piotrem Fronczewskim nasi uczniowie: Amelia Sawicka (2b) i Vladyslav Tytarenko (kl.2d). Tak, tak, zapewne nie wszyscy wiedzą, ale mamy w swoim gronie bardzo utalentowanych zawodników kadry narodowej!

"Trenuję karate już 11-12 lat", mówi Vlad. "Ja od 4 roku życia," mówi Amelia, "więc podobnie. Treningi karate zaproponowali mi rodzice, a mnie się tak spodobało, że do dzisiaj ćwiczę 3 razy w tygodniu, a przed zawodami nawet 6 czy 7 razy. Nie znudziło mi się i nic nie zapowiada, by tak się stało. Cały czas trenuję pod okiem senseia Pawła Sujki."

Spytaliśmy Amelię, bardzo subtelną i spokojną osobę, czy sądzi, że do tego rodzaju sportu trzeba mieć w sobie jakiś poziom agresji. "Absolutnie nie, gdy walczę, chcę po prostu wygrać, to po prostu taka sportowa zaciętość!" I w takim duchu Amelia reprezentowała już Polskę na mistrzostwach Europy w Kaliningradzie, Porto, Świnoujściu i w Lizbonie, a także na mistrzostwach świata w Krakowie. W tak młodym wieku! Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem!

"Po przyjeździe do Świnoujścia po wybuchu wojny w Ukrainie na początku nie wiedziałem, że jest tu trener karate, więc trenowałem sam," kontynuuje swoją historię Vlad, "a po kilku miesiącach zacząłem chodzić do świnoujskiej Akademii i trenować pod kierunkiem senseia Pawła Sujki. Kilka dni temu wróciliśmy z Amelią i całą świnoujską ekipą z zawodów w Holandii. Były to Mistrzostwa Świata Kyokushin World Federation i odbyły się w mieście Arnhem."

Arnhem to bardzo ważne miasto również i w polskiej historii. Przed zawodami cała ekipa trenerów i zawodników ze Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin odwiedziła cmentarz wojenny, gdzie zapalono świece na mogiłach polskich żołnierzy poległych w operacji Market Garden podczas II Wojny Światowej.

Vlad w Arnhem reprezentował Polskę w kumite 16-17 lat, w kategorii wagowej 70-80 kg. "Wszedłem do pierwszej piątki, ale ze względu na nieregulaminowe uderzenie mnie przez przeciwnika w szyję musiałem niestety opuścić zawody i ostatecznie zająłem 5 miejsce. Bardzo się jednak cieszę, bo zawodnicy ze Świnoujścia odnieśli piękne sukcesy - Amelia w kategorii kata zajęła 5 miejsce."

"Widziałam walkę Vlada, była świetna, naprawdę bardzo dobra!" - komentuje Amelia.

Warto dodać, że w tym najważniejszym na świecie turnieju karate wzięło udział ponad 700 zawodników z 35 krajów - tym bardziej sukcesy uczniów "Mieszka" i innych zawodników ze Świnoujścia i ich trenerów są godne podziwu. Vladowi życzymy szybkiego powrotu do pełnej sprawności po odniesionej kontuzji, a obojgu - Amelii i Vladowi, a także innym zawodnikom z naszego miasta wielu przyszłych sukcesów!

Zdjęcia pochodzą z profilu Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin - zapraszamy do odwiedzenia! Facebook

Zachęcamy również do obejrzenia relacji z mistrzostw w Arnhem na youtube: (1) 4th KWF World Championship 2023 - Dzień 1 - YouTube oraz w ZTV: Zawodnicy ŚAKK na Mistrzostwach Świata w Holandii (zachodniopomorska.tv)

Info: Agnieszka Żychska