Zegar słoneczny

5 listopada 2018

Mijacie go prawie wszyscy w drodze do szkoły... - a czy nie zaciekawiła Was jego historia? Czy sprawdzaliście kiedyś, czy jego wskazania są zgodne z zegarkiem w telefonie komórkowym? 😉

Minęło już 8 lat od czasu zbudowania mieszkowego zegara słonecznego, a dopiero całkiem niedawno jego otoczenie zmieniło się w piękny, kwiatowy klomb, który wspaniale koresponduje z jego wymyślnym kształtem. To prawdziwa perełka historii naszej szkoły. Poczytajcie:

"Gnomon to najstarszy przyrząd do pomiaru czasu, a udoskonalony gnomon to ZEGAR SŁONECZNY. Na skwerze przy budynku Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I został zaprojektowany ZEGAR SŁONECZNY OGRODOWY HORYZONTALNY.

Konstrukcja tego przyrządu wymagała wspólnego z młodzieżą wyznaczenia lokalnego południka, a wcześniej wspólnego rozważenia różnych metod jego wyznaczenia: fizycznej (analiza pola magnetycznego Ziemi), technicznej (wykorzystanie GPS), matematyczno-fizycznej (wyznaczenie najkrótszego cienia metodą siecznych).

Zadbaliśmy o potrzebne materiały, czyli: wykonaliśmy gnomon i zainstalowaliśmy go (z pomocą Pana Tomasza Rzepeckiego), załatwiliśmy kamień granitowy na tarczę zegara (Urząd Miasta Świnoujście), wykonaliśmy metaloplastykę mocującą gnomon (z pomocą pospieszył Pan Jerzy Kuś). Następnie: określiliśmy szerokość geograficzną miejsca obserwacji i kierunek na gwiazdę Polarną (aby na nią skierować gnomon). Kąt nachylenia gnomonu do poziomu ziemi równy jest szerokości geograficznej naszej szkoły.

Głównym projektantem zegara był uczeń naszej szkoły Grzegorz Graff (pod opieką nauczyciela fizyki Ewy Pater). Zegar słoneczny wybudowany przy szkole jest pięknym elementem edukacji młodzieży. Wzbogacił i uzupełnił lekcje fizyki, matematyki i geografii. Możemy dokładnie pokazać na tarczy zegara kierunki: północny, południowy, wschodni i zachodni. Gnomon wskazuje na niebie Gwiazdę Północną (α Ursae Minoris - zwaną też Polaris w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy). Jest to jasna, ale nie najjaśniejsza gwiazda na niebie. Ma ona wielkość gwiazdową 2,02m.

Współrzędne geograficzne położenia  naszego zegara słonecznego to: 53054’38,7’’ N i 14014’44,2’’E.

Uroczystość odsłonięcia ZEGARA z udziałem Prezydenta Janusza Żmurkiewicza i innych przedstawicieli władz miasta odbyła się 20 września 2010 o godz. 1245. Po oficjalnym otwarciu zegara, w auli szkoły odbył się wykład z astronomii dla uczniów i zainteresowanych gości. Pan Profesor dr hab. Mariusz P. Dąbrowski  z Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił wykład „Soczewki grawitacyjne. Czarne dziury, czarne struny, czarne pierścienie i czarne saturny.”

Latem roku 2018 Urząd Miasta Świnoujście zadbał o estetyczny wygląd otoczenia naszego zegara. Posadzone zostały nowe ozdobne rośliny, zadbano o kompozycję całego otoczenia.

Ciekawostka: Przez telefon komórkowy możemy pobrać darmową aplikację: Sundial Atlas Mobile 2.8. Znajdziemy tam wszystkie zegary słoneczne na Ziemi. Możemy tam również znaleźć nasz Horyzontalny Zegar Słoneczny. Pamiętajmy, że jego konstrukcja opiera się na lokalnym czasie zimowym."

(Ewa Pater)

 

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram