Regulamin Zdalnego XXI Szkolnego Święta Nauki 2020 - AKTUALIZACJA

28 maja 2020

Aktualizacja - W związku z licznymi prośbami uczestników konkursu Zdalnego XXI Szkolnego Święta Nauki 2020, termin składania filmów zostaje przesunięty. Filmy można dostarczać do dnia 06.06.2020 (sobota) do godziny 24:00.

W związku z brakiem możliwości zorganizowania w szkole Święta Nauki dyrekcja wraz z nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu proponuje ZDALNĄ WERSJĘ uroczystości.

  1. W Zdalnym Szkolnym Święcie Nauki mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
  2. Początek organizacji Zdalnego Szkolnego Święta Nauki to maj 2020.
  3. Zakończenie Zdalnego Szkolnego Święta Nauki odbędzie się w czerwcu 2020.
  4. Zgłoszenie do udziału w Zdalnym Szkolnym Święcie Nauki, to przesłanie doświadczenia fizycznego nagranego telefonem komórkowym, w warunkach domowych do końca maja - 31.05.2020 oraz pliku tekstowego zawierającego następujące informacje:
    a)  imiona i nazwiska twórców doświadczenia konkursowego wraz z opisanym podziałem wykonanych prac (wykonanie doświadczenia, nagranie filmu, montaż filmu, wykonanie napisów, nagranie dźwięku, itp.),
    b)  tytuł filmu (doświadczenia),
    c)  jakie warunki bezpieczeństwa zostały zaplanowane i zachowane podczas domowego eksperymentowania.
  5. Nagrane doświadczenie może być przygotowane przez: 1 osobę do 3 osób łącznie. Osoby nie spotykają się, ale dzielą się rolami: wykonanie doświadczenia, montaż filmu, wykonanie napisów, nagranie wyjaśnienia, ścieżka muzyczna, itd.

Wymagania dotyczące filmu:

  1. Czas trwania filmu nie może przekraczać 5 minut.
  2. Film rozpoczyna się napisem początkowym o czasie trwania do 10 sekund, jako napis należy zastosować tytuł doświadczenia.
  3. Film powinien być „nakręcony” za pomocą telefonu komórkowego, telefon powinien być ustawiony stabilnie tak, aby nie było widać żadnych drgań kamery (telefonu).
  4. Jeśli doświadczenie mieści się w niewielkiej przestrzeni, należy filmować je w zbliżeniu, można później wstawić przebitki, na których widać osobę wykonującą doświadczenie. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze na filmie jest przeprowadzane doświadczenie.
  5. Film nie musi być jednym, długim ujęciem.
  6. Jeżeli głos prowadzącego nagrywa się z echem/pogłosem pustego pomieszczenia, należy stosować mikrofon przymocowany do ubrania prowadzącego eksperyment, można też nagrać oddzielnie komentarz i dołączyć go w trakcie montażu filmu.
  7. Wskazane jest, w miarę możliwości, filmowanie doświadczenia na jednorodnym tle, filmowanie doświadczenia, gdzie tłem jest np. regał z książkami powoduje to, że eksperyment „niknie” na takim tle.
  8. Jeżeli komentarz słowny jest nieproporcjonalnie krótki w stosunku do czasu trwania całego filmu, warto zastosować cichy podkład muzyczny (spokojna muzyka instrumentalna).
  9. W niektórych przypadkach warto zastosować napisy nałożone na treść filmową, które wzmacniają przekaz treści; napisy nie muszą być koniecznie u dołu ekranu.
  10. Obraz powinien mieć orientację poziomą o maksymalnej szerokości 1920 pikseli i o maksymalnej wysokości 1080 pikseli.
  11. Film należy skonwertować do formatu MP4 lub MKV. Konwersji rozdzielczości lub formatu można dokonać za pomocą jednego z wielu darmowych konwerterów instalowanych w komputerze lub pracujących w trybie on-line.
  12. Film kończy się napisami, na których zamieszczone są:
    •  imiona i nazwiska, a także klasy osób zaangażowanych w przeprowadzenie eksperymentu i tworzenie filmu,
    •  wykorzystana muzyka (autor, wykonawca i źródło pochodzenia) - najlepiej jest skorzystać z muzyki publikowanej na zasadach royalty-free publikowanej np. w serwisie jamendo,
    •  jeżeli autorzy filmu skorzystali z programów/witryn skalujących filmy, to należy podać ich nazwę lub adres internetowy,
    • nie należy stosować napisów w stylu „dziękujemy za uwagę”.13. Dotychczas, w ramach Szkolnego Święta Nauki odbywał się „Konkurs na Najciekawsze Doświadczenie z Fizyki”. W roku 2020 wybrane zostaną zdalnie nagrane „Najciekawsze Domowe Doświadczenia z Fizyki” uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu.14. Nagrodą będą oceny z fizyki, fizyki medycznej (przygotowanie ciekawego doświadczenia z fizyki) i informatyki (przygotowanie materiału filmowego z obróbką obrazu i dźwięku).15. Dla twórców najciekawszych nagranych doświadczeń z fizyki przewidziane są nagrody specjalne finansowane przez RADĘ RODZICÓW.

      16. Przygotowany film należy umieścić na YouTube. Link do jego treści oraz plik tekstowy z informacjami o autorach należy przesłać do komisji konkursowej na adres ewapater@poczta.onet.pl najpóźniej do 31.05.2020 do godz. 23:59.

      Organizatorzy Zdalnego Szkolnego Święta Nauki:

      Dyrektor szkoły - Piotr Adamczyk, Wicedyrektor - Anna Więzowska, nauczyciele – Ewa Pater, Sebastian Błaż, Wiesław Kaczanowski

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram