Biskup Jordan - Michał Ocalewski, mnich - Maja Pełnikowska, mnich Wojtan - Wojciech Kieruzel, mnich Marcin - Martyna Wojciechowska
Jam brat Wojtan, a to brat Marcin. Jesteśmy skrybami. Otrzymaliśmy zadanie przepisania „Kroniki polskiej” sławnego Galla Anonima. Oto jej fragmenty, które wam dziś przytoczymy, bo dotyczą waszego władcy, Mieszka I.
Gall mówił: „Podjąłem pracę kronikarza, „by uniknąć lenistwa i zachować wprawę w pisaniu i by na próżno nie jeść polskiego chleba”.
Historyczne początki państwa Polan były takie:
"Siemomysł, syn Lestka spłodził wielkiego i sławnego Mieszka, który przez siedem lat od urodzenia był ślepy. Gdy zaś dobiegała siódma rocznica jego urodzin, ojciec, przygotował uroczystą ucztę. Radość zapanowała na wiadomość, że ślepy chłopiec odzyskał wzrok. Mieszko zjednoczył wiele plemion lechickich, a objąwszy księstwo zaczął dawać dowody swoich niezwykłych zdolności i wielkiego umysłu! (...) W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dąbrówka, lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci zdrożnych pogańskich obyczajów i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Zaiste, ślepą była przedtem Polska, nie znając ani czci prawdziwego Boga, ani zasad wiary, lecz przez oświeconego Mieszka i ona także została oświeconą, bo gdy on przyjął wiarę, naród polski uratowany został od śmierci w pogaństwie."
(fragmenty scenariusza części artystycznej autorstwa Pani Iwony Dominiak)
-
-
Orszak Dobrawy: Amelia Surudo, Sonia Nica, Miguel Domingues-Klimek, Amelia Krawczuk, Vladyslav Chernata, Michał Ocalewski
-
-
Orszak Dobrawy: Julia Giero, Amelia Świętoniowska, Amelia Surudo, Sonia Nica, Miguel Domingues-Klimek, Julia Kozioł
-
-
Orszak Dobrawy: Biskup Jordan - Michał Ocalewski, Dobrawa - Tacjana Lizik, herold - Aleksander Janota
-
-
Dobrawa - Tacjana Lizik
-
-
Mieszko I - Jakub Jarmołkowicz w otoczeniu pogańskich żon przywołuje Dobrawę!
-
-
Orszak Dobrawy - w tle zaproszeni Goście i Grono Nauczycielskie
W życiu każdej szkoły dzień jej patrona to jedno z najważniejszych świąt, jeśli nie najważniejsze! W tym roku Święto Patrona - Mieszka I - obchodziliśmy z tym większą radością, że mogliśmy to zrobić ponownie po długiej pandemicznej przerwie, w czasie której obowiązywały ścisłe ograniczenia liczby osób na imprezach masowych.
A bardzo wiele nas przecież w szkole jest, oj wiele... Miło było znowu się spotkać w tak dużym gronie i powitać specjalnie zaproszonych gości:
- Przewodniczącą Rady Miasta Świnoujście - Panią Elżbietę Jabłońską
- Radnych Miasta Świnoujście: Panią Agnieszkę Kaczmarek i Pana Krzysztofa Szpytko
- Naczelnik Wydziału Edukacji - Panią Edytę Sawicką
Prowadzący uroczystość - Zuzanna Badalewska i Kornel Ziajkowski z kl. 2c - serdecznie powitali Panią Dyrektor szkoły - Renatę Brudnik, Panią Wicedyrektor - Annę Więzowską, wszystkich Nauczycieli, Rodziców, Uczennice i Uczniów, a szczególnie wszystkie osoby z klas pierwszych, które po złożeniu ślubowania oficjalnie stały się członkami naszej szkolnej społeczności.
Bardzo miłe słowa do "pierwszaków" skierowali również reprezentanci RSU - Ignacy Karpowicz i Maximilian Gembała: "(...) Mamy nadzieję, że zdobyta w naszej szkole wiedza, pomoże Wam lepiej zrozumieć siebie, innych i otaczający Was świat. Życzymy Wam, aby każdy dzień tu spędzony był pasmem sukcesów i radości, a my - przedstawiciele RSU - sprawimy, że szkoła nie będzie Wam się kojarzyć tylko z nauką, ale także z licznymi atrakcjami i ciekawymi projektami."
Oby tak się rzeczywiście stało, serdecznie tego życzymy wszystkim naszym Uczennicom i Uczniom!
-
-
Prowadzący- Zuzanna Badalewska, Kornel Ziajkowski
-
-
Członkowie RSU - od lewej: Ignacy Karpowicz, Maximilian Gembała - w specjalnym, powitalnym wystąpieniu do koleżanek i kolegów z klas 1
-
-
Na pierwszym planie - klasa 1a 🙂
-
-
Ślubowanie - przy poczcie stoją reprezentanci wszystkich klas pierwszych
-
-
Chorąży pocztu sztandarowego z klasy 3a: Milena Maraszek. Jakub Rudziński i Kamila Skowron
-
-
Pani Dyrektor Renata Brudnik odczytuje rotę ślubowania
-
-
Ślubowanie - przy poczcie stoją reprezentanci wszystkich klas pierwszych
-
-
Klasa 1b 🙂
Ślubowanie, przemówienia Pani Dyrektor i zaproszonych Gości, powitania, wprowadzenie pocztu nie wyczerpują jednak listy "atrakcji dnia" ;). Nie możemy zapomnieć o podniosłej ceremonii przekazania sztandaru szkoły przez ustępujących chorążych z obecnej klasy 4a w składzie: Julita Osewska, Natalia Palus i Jakub Kowalewski.
Tę zaszczytną i często pełną poświęcenia służbę w tym roku szkolnym pełnić będą: Milena Maraszek, Kamila Skowron, Jakub Rudziński z klasy 3a oraz Kornelia Dziuba, Amelia Kujda-Rogowska i Szymon Strukowicz z klasy 2a.
-
-
-
-
-
-
-
-
Pani Dyrektor Brudnik i opiekun pocztu - Pani Anna Centkowska-Derda wręczają ustępującemu pocztowi pamiątkowe upominki
-
-
Ustępujący skład pocztu: Jakub Kowalewski, Julita Osewska, Natalia Palus
Bardzo pięknym momentem było wystąpienie Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście - Pani Elżbiety Jabłońskiej, która nie tylko zwróciła się z gratulacjami i życzeniami dla całej społeczności szkolnej, ale poświęciła specjalną uwagę naszej nieocenionej, niezwykle utalentowanej Nauczycielce biblioteki i czytelni, laureatce wielu konkursów literackich - Pani Edycie Rozenfeld!
Tradycją Dnia Patrona jest również ogłoszenie wyników konkursu dla klas I z wiedzy o Mieszku I z elementami wiedzy o naszej szkole. Organizatorki, Panie Ewa Kowalska i Joanna Szpytko, uroczyście i w bardzo dobrych humorach obwieściły zgromadzonym, że zbiorowo I miejsce zajęła klasa 1c, miejsce II przypadło klasie 1a, miejsce III - klasie 1e i miejsce IV ex aequo - klasom 1b i 1d. Zasłużone laury odebrali również: Borys Kowalewski za zajęcie miejsca I indywidualnie, Aleksandra Kubacka za miejsce II oraz Helena Wójcicka za miejsce III - wszyscy z klasy 1c! Dołączamy się do gratulacji, gdyż historia nie jest nauką łatwą!
-
-
Organizatorki konkursu wiedzy o Mieszku - Panie Joanna Szpytko i Ewa Kowalska
-
-
Anna Caban odbiera dyplom dla klasy 1c
-
-
Helena Wójcicka - laureatka miejsca III
-
-
Słusznie zadowolony laureat I miejsca - Borys Kowalewski 🙂
Jeśli ktoś myśli, że to już koniec, to jest w głębokim błędzie! Last but not least, jak mawiają Anglicy (a zawsze warto przy okazji przyswoić jakąś frazę ;), uroczyście niniejszym ogłaszamy wszem i wobec, że kandydatkami do Złotej Tarczy i tytułu Primus inter pares (łac. pierwszy wśród równych), czyli naszego najważniejszego szkolnego wyróżnienia zostały (fanfary dla wszystkich!):
- Natalia Palus - 4a
- Natalia Jaworska - 4b
- Weronika Ozimek - 4c
- Julia Helon - 4d
Już samo kandydowanie to wielki sukces, a wybór co roku jest trudny, bo wychowawcy mogą zgłosić tylko jedną osobę z klasy! Pragniemy w ten sposób docenić osoby, które mogą dla innych stanowić wzór, są lubiane, szanowane i bardzo zaangażowane w życie szkoły, łącząc to jednocześnie z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Głosami Rady Pedagogicznej zdecydowano, że Złota Tarcza przypadnie tym razem... Natalii Jaworskiej! (Fanfary ponownie! 🙂 ) Serdecznie gratulujemy i Natalii poświęcimy jeszcze osobny wpis na stronie. Również złotymi zgłoskami zapisuje się w historii naszego Liceum Julita Osewska z klasy 4a jako laureatka stypendium Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce w ubiegłym rok szkolnym! Wielkie Brawa!
-
-
Pani Dyrektor Renata Brudnik ogłasza werdykt Rady Pedagogicznej
-
-
Kandydatki: Natalia Palus, Natalia Jaworska z Mamą, Weronika Ozimek
-
-
W oczekiwaniu na werdykt...
-
-
Pani Wicedyrektor Anna Więzowska prezentuje Złotą Tarczę
-
-
-
Gratulacje odebrała również Mama Natalii, Pani Iwona Jaworska
-
-
Julita Osewska - laureatka stypendium Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce odbiera gratulacje od Pani Brudnik i od Pani Więzowskiej
-
-
Julita odchodzi z gołymi rękoma - ale tylko na razie - musi jeszcze poczekać na nadejście dokumentów
z Kancelarii Premiera
Czy możemy nareszcie podziwiać dzielnych wojów i tajemniczych mnichów? I posłuchać pieśni weselnej, być świadkami Chrztu? A może potańczyć - bo nogi aż same się rwą do pląsów, gdy się patrzy:)! Dwórki Dobrawy i sama Dobrawa są niezawodne w wykonaniu średniowiecznych tańców - a wspomnieć trzeba, że w tym roku przyjemność podziwiania naszych wspaniałych uczennic mieliśmy podwójną, gdyż pokazane zostały dwa tańce - marazula i "Koło Jana". Najważniejsze fragmenty części artystycznej możemy podziwiać od 15 minuty nagrania Zachodniopomorskiej TV, której tym samym bardzo pięknie dziękujemy za obecność i film! <3
Film Zachodniopomorskiej TV
Zapraszamy również do obejrzenia poniższej galerii i zapoznania się z listą osób zaangażowanych w przygotowanie Święta! Bardzo, ale to bardzo doceniamy Wasz wysiłek i dziękujemy Wam wszystkim!
Lista zaangażowanych w apel z okazji Święta Patrona 19 września 2022:
klasa 2C
prowadzący - Zuzanna Badalewska, Kornel Ziajkowski
Mieszko - Jakub Jarmołkowicz
Dobrawa - Tacjana Lizik
biskup Jordan - Michał Ocalewski
mnich - Vladyslav Chernata
rycerze Dobrawy - Kornel Ziajkowski, Miguel Domingues- Klimek
rycerze Mieszka - Bartosz Piorun, Dominik Bursa, Jakub Hruszowiec,
pogańskie żony Mieszka - Alicja Łukaszewicz, Wiktoria Jankowska, Aleksandra Mularczyk, Małgorzata Maksymow, Wiktoria Shtrympl
dwórki Dobrawy - Amelia Świątkiewicz, Zuzanna Badalewska, Natalia Bachryj, Marcela Wojciechowska
klasa 2A
mnisi: Maja Pełnikowska, Karolina Gnaś,
mnich Wojtan -Wojciech Kieruzel, skryba i narrator „Kroniki polskiej” Galla Anonima
mnich Marcin - Martyna Wojciechowska, skryba i narrator „Kroniki polskiej” Galla Anonima
pogańska żona Mieszka - Nicola Szczęśniak
rycerz Mieszka - Igor Zygmunt
klasa 2B
Herold - Aleksander Janota
klasa 3C
pogańska żona Mieszka - Anna Strutyńska
dwórki Dobrawy - Julia Giero, Sonia Nica
operatorzy dźwięku - Jakub Trzciński, Karol Manikowski
klasa IV B
dwórki Dobrawy - Roksana Jon, Julia Kozioł, Amelia Surudo
mnich - Amelia Krawczuk
scenariusz uroczystości i reżyseria: Iwona Dominiak
zdjęcia, tekst: Agnieszka Żychska