Dęby Pamięci

10 listopada 2023

W dniu 10 listopada podczas uroczystego apelu ku czci Święta Niepodległości społeczność szkolna dowiedziała się o niezwykle ciekawej inicjatywie naszych uczniów.

Bartosz Walkowiak z klasy 2a w pięknym, emocjonalnym wystąpieniu opowiedział o tym, jak zainteresował się akcją "Dęby Pamięci". Pokazał starannie, z wielką troską o szczegóły wykonane tablo ku pamięci Czesława Woźniaka - jednej z ofiar zbrodni katyńskiej. Bartosz przemawiał z pasją wywierając na wszystkich wielkie wrażenie swoją historyczną wiedzą, miłością Ojczyzny, a także... umiejętnością przemawiania z pamięci do dużej publiczności. "Niech żyje Polska!" - zakończył swoje wystąpienie. Dziękujemy, Bartoszu, za tę wspaniałą lekcję historii i za Twoje zaangażowanie w tę szlachetną akcję.

A teraz po kolei...

Od 8 maja, mamy w Świnoujściu nowe miejsce poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Znajduje się ono przy skwerze Kombatantów RP (przy Kauflandzie). Stanął tam obelisk i posadzone zostały cztery ,,Dęby pamięci”, upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Uhonorowaliśmy nimi porucznika Kazimierza Glińskiego, szeregowego Konstantego Jasiunasa, chorążego Rudolfa Kulikowskiego oraz aspiranta Czesława Woźniaka.

A czym są ,,Dęby Pamięci”? To idea zrodzona w 2007 r. w Szkole Podstawowej w Radzyminie, w ramach programu ,,Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem akcji jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Jeden dąb – jedno nazwisko z listy katyńskiej. Inicjatorami włączenia się do akcji była Młodzieżowa Rada Miasta, w szczególności radny Bartosz Walkowiak i Aleksander Janota. Program artystyczny podczas uroczystości odsłonięcia tablicy i posadzenia dębów wykonały uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I - Zofia Kobiś oraz Martyna Wojciechowska.

Skwer Kombatantów RP poświęcony został tym, którzy walczyli i umierali za Polskę, zaś ,,Dęby Pamięci” posadzone zostały dla uhonorowania zamordowanych przez NKWD Polaków. O ich tragicznych losach opowiadały na Skwerze rodziny, które straciły swoich dziadków, pradziadków, wujów. Dęby Pamięci zostaną z nami na wieki, tak jak pamięć o zmarłych.

Info: Bartosz Walkowiak, Agnieszka Żychska