Niech żyje Niepodległa Polska!

11 listopada 2023

Opowiedz nam, moja Ojczyzno jak matka dzieciom ciekawym, o latach znaczonych blizną na wiekach chwały i sławy.
O wojach Mieszka nam powiedz, o słupach nad Odrą stawianych. Niech niesie Twoja opowieść wiatr halny i morskie szkwały. (...)

10 listopada na 4 godzinie lekcyjnej zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej "Mieszka" na uroczystym Apelu z okazji Święta Niepodległości. Punktualnie o godzinie 11.11 włączając się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu" gromko odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zaintonował Bartosz Manke z 4a.

Chwilę potem wierszem Janusza Szczepkowskiego „Opowiedz nam, Ojczyzno” rozpoczęła Katarzyna Makówka (1c) część historyczno-artystyczną przygotowaną przez klasę 1c z wychowawczynią panią Beatą Czajkowską, również przy pomocy uczniów z klas 2c i 3a.

Występujący uczniowie w ciekawy sposób przedstawili trudną drogę do Niepodległości, a cała sala włączała się w śpiew pięknych patriotycznych pieśni. Trzeba przyznać, że gdy kilkaset osób zaśpiewało "My, pierwsza brygada, strzelecka gromada - na stos! rzuciliśmy! swój życia los, na stos, na stos!" to aż stare mury "Mieszka" zadrżały!

Przedstawienie wydarzeń historycznych zakończył Tymoteusz Rosiak w roli Marszałka Józefa Piłsudskiego:

Koledzy i towarzysze broni! Wypadło mi w życiu moim największe szczęście, jakie wypaść może żołnierzowi polskiemu. Gdy myślą przebiegnę dzieje żołnierza polskiego w przeszłości, gdy spojrzę na te znane postaci historyczne, tak drogie sercu żołnierza polskiego, to z pewnym podziwem myślę, dlaczego mnie wypadło tyle szczęścia, gdy im tego szczęścia nie dano przeżyć. Oto ja, Wasz Wódz, oto ja, Wasz Naczelnik, pierwszy mam szczęście przywitać swoich podkomendnych, przywitać tych, których w bój prowadziłem, przywitać jako żołnierzy Wolnej, Zjednoczonej Polski. Im, tym naszym przodkom, tym, przed którymi korzyliśmy się, będąc w niewoli, im to szczęście nie było dane. Koledzy! Niech żyje Polska!

Nie był to jednak koniec części artystycznej! Czekała jeszcze widzów prawdziwa wizualna uczta w postaci tańca z szarfami w wykonaniu dziewcząt z klasy 1c - był to prawdziwy, piękny "Taniec dla Niepodległej". W symboliczny sposób uczennice ubrane w stroje z epoki Mieszka połączyły historię naszego kraju w jedną, ciągłą całość - od pierwszego władcy do roku 2023 - na przestrzeni ponad tysiąca lat - nigdy "nie zginęliśmy"! Dziękujemy za piękne wykonanie!

Korzystając z okazji, że w sali zgromadzona była cała społeczność szkolna, Pani Dyrektor Renata Brudnik przedstawiła wszystkim Borysa Kowalskiego z klasy 2c, który jako najlepszy uczeń "Mieszka" w roku szkolnym 2022/2023 dzień wcześniej odebrał w Szczecinie stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Więcej o Borysie piszemy tutaj: https://lo-mieszko.pl/borys-kowalewski-laureatem-stypendium-premiera/

Ostatnim, bardzo niezwykłym, zaskakującym akcentem było niezwykle energetyczne wystąpienie Bartosza Walkowiaka z klasy 2a, który opowiedział wszystkim o zainicjowanych przez siebie działaniach w ramach akcji "Dęby Pamięci" i przedstawił postać aspiranta Czesława Woźniaka, który został zamordowany przez NKWD w Katyniu.

O akcji "Dęby Pamięci" piszemy szczegółowo tutaj: https://lo-mieszko.pl/deby-pamieci/

Można śmiało powiedzieć, że 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w szkole wyjątkowo świątecznie! Oczywiście reprezentacja Szkoły wzięła również udział w uroczystościach miejskich w sobotę 11 Listopada. Obecny był poczet sztandarowy szkoły w składzie: Dominika Karwacz, Piotr Ziontkowski i Natalia Kamińska (2b) pod opieką pań Beaty Czajkowskiej i Ewy Kowalskiej, zdjęcia wykonała pani Agnieszka Żychska. Obecna była również delegacja Młodzieżowej Rady Miasta z naszym reprezentantem Aleksandrem Janotą.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości!

Prowadzące: Nikola Płotkowska kl.1c i Julia Rau kl.1c .

Recytatorzy: Katarzyna Makówka kl.1c, Wiktor Szpilowski kl.1c, Zuzanna Pietras kl.2c, Olaf Krzyżaniak kl.2c, w roli Józefa Piłsudskiego wystąpił Tymoteusz Rosiak  kl.2c.

Tancerki z klasy 1c: Wiktoria Cierpiał, Konstancja Jena, Maja Kowalewska, Maja Major,Antonina Strzelczyk, Julia Wróbel, Natalia Zajączkowska, Iga Żółtańska.

Uczniowie z kl.3a odpowiedzialni za nagłośnienie : Igor Zygmunt, Kryk Antoni, Michał Szumny, Kacper Musialski.

Obsługa techniczna z klasy 1c: Wiktor Patecki, Kacper Mikiewicz,Wiktor Szpilowski,Aleksander Partyka.

Oprawa plastyczna apelu z klasy 1c: Zosia Reszke, Klaudia Bukowska, Malwina Dusza, Nina Przetacznik,Martyna Kurzawa.

Scenariusz: Beata Czajkowska

Zdjęcia: Agnieszka Żychska, Kacper Mikiewicz kl.1c , Karol Zygadlewicz kl.1c.

Tekst: Agnieszka Żychska