Święto Patrona Anno Domini 2023 już za nami. Były to wyjątkowe obchody, gdyż powróciliśmy do tradycji przemarszów ulicami naszego miasta, przerwanych przez pandemię. 19 września, w barwnym korowodzie szła cała społeczność naszego liceum na czele ze świtą władcy, gronem pedagogicznym i gośćmi. Grali heroldowie, czytana była krótka prezentacja szkoły, a na ulicy Piłsudskiego dwórki zatańczyły popularny taniec dawnych wieków - marazulę. Dziewczęta zaprezentowały się niezwykle pięknie! Wzbudziliśmy żywe zainteresowanie przechodniów i mieszkańców.
Zachęcamy do obejrzenia dwóch kilkuminutowych filmów, które oddają atmosferę przygotowań do przemarszu i samego pochodu:
Video: Agnieszka Żychska
Video: Dronoujście
Jak powiedziała Pani Dyrektor Renata Brudnik:
"Przemarsz ulicami miasta Społeczności Liceum w Dniu Święta Patrona Mieszka I to zdarzenie wyjątkowe. Cieszymy się, że ta kilkunastoletnia już tradycja, po okresie pandemii znów wróciła do kalendarza uroczystości szkoły. Jesteśmy szkołą z ponad 75 letnią tradycją silnie zakorzenioną w lokalnej społeczności poprzez kolejne pokolenia absolwentów i ich rodzin. Prestiż "Mieszka" został zbudowany przez potencjał osób, które tworzyły historię liceum i nadal ją tworzą. Jesteśmy szkołą, która zaspokaja społeczne zapotrzebowanie na dobre wychowanie i kształcenie młodzieży. W tym roku szkolnym w Mieszku uczy się 447 uczniów w 18 oddziałach w tym w trzech oddziałach integracyjnych. Chcemy, aby mieszkańcy miasta wiedzieli, że młodzież w naszej szkole znajduje wysoki poziom kształcenia, realizuje swoje zainteresowania i pasje. Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych otrzymują spersonalizowane wsparcie. Podejmujemy szereg inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Jesteśmy dla Was mieszkańcy Świnoujścia i dlatego też pokazanie się na ulicach miasta, jest dla nas tak ważne."
Zdjęcia w galerii: pierwsze cztery: Agnieszka Żychska, kolejne: Filip Maćkiewicz
W sali gimnastycznej odbyły się kolejne części uroczystości Święta Patrona. W części oficjalnej było dużo podniosłych momentów. Apel rozpoczął się hymnem zaintonowanym przez uczennicę klasy 2E - Zofię Kobiś, wraz z którą wyśpiewaliśmy z dumą strofy naszego narodowego hymnu. Zaszczycili nas swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście - Pan Paweł Sujka, Przewodnicząca Rady Miasta - Pani Elżbieta Jabłońska, Naczelnik Wydziału Edukacji - Pani Edyta Sawicka oraz Przewodnicząca Związku Sybiraków Koła Terenowego w Świnoujściu - Pani Maria Zając.
Po przemówieniach gości nastąpił kolejny ważny moment, czyli zmiana chorążych pocztu sztandarowego.
W minionym roku szkolnym chorążymi pocztu byli uczniowie z klasy IIIA, obecnie IV A: Milena Maraszek, Kamila Skowron, Jakub Rudziński. Uroczyście przekazali sztandar klasom trzecim i drugim. Chorążymi pocztu z klas trzecich są uczniowie klasy IIIA: Kornelia Dziuba, Amelia Kujda-Rogowska, Szymon Strukowicz. Nowymi chorążymi pocztu z klas II zostali uczniowie z klasy II B: Natalia Kamińska, Dominika Karwacz, Piotr Ziontkowski.
Następnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych, którzy stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Aktowi ślubowania przewodniczyła Pani Dyrektor - Renata Brudnik.
Fot. Filip Maćkiewicz
Ku radości klas pierwszych Pani Ewa Kowalska ogłosiła wyniki Konkursu Wiedzy o Mieszku I. Zespołowo zwycieżyła klasa 1A, drugie miejsce zajęła klasa 1C, trzecie miejsce przypadło klasie 1B. Indywidualnie zaś konkurs wygrała Hanna Stróżek z klasy 1A, drugie miejsce zajął Karol Zygadlewicz z klasy 1C, a miejsce trzecie zajęli ex aequo: Oliwia Skocz (1B) i Kacper Wolicki (1E). Serdecznie gratulujemy!
Bardzo ważnym momentem było ogłoszenie wyników „Prymusów”. Tytuł Primus Inter Pares i Złotą Tarczę otrzymał Jakub Rudziński z kl. IVA. Zwycięzcę scharakteryzowała wychowawczyni klasy IV A - Pani Ewa Puchała, która wraz z Panią Dyrektor Renatą Brudnik wręczyła Jakubowi Złotą Tarczę i nagrodę. Jakubowi poświęcamy osobny wpis.
Dyplomy nominowanym do tytułu Primus inter Pares wręczyła Pani Wicedyrektor - Anna Więzowska. Nominowani z pozostałych klas IV byli: IVB - Ignacy Karpowicz, IVC - Sonia Nica, IVD - Oliwia Piotrowska.
Po powitaniu pierwszoklasistów przez przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego Maximiliana Gembałę (4A) i Natalię Szkólnik (4B) i przekazaniu im słodkich niespodzianek zakończyła się uroczysta część apelu.
Fot. Miguel Domingues Klimek
W części artystycznej wraz ze Świtą Mieszka I przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Staliśmy się świadkami debaty władcy z wojami, starań o Dobrawę, wizyty Mieszka na dworze króla czeskiego Bolesława Srogiego/Okrutnego, chrztu Mieszka i jego ludu i wesela. Wszystkich zachwyciły tańce dwórek: osławiona marazula, „Koło Jana” i „Wianeczek” (słowiańskie pieśni sobótkowe), które przygotowała i prowadziła przy pomocy innych uczennic Julietta Trzeciak z 2E. Zuzanna Pietras z 2C jako Dobrawa zdobyła serce nie tylko Mieszka I, ale i wszystkich wojów i widzów. W czasie chrztu Mieszka I zabrzmiał utwór R. Jansona „Tyś jest mój syn”, skomponowany na 1050-lecie Chrztu Polski. Było pięknie - i uroczyście, i wesoło!
Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do sukcesu, jakim był ten piękny dzień i wszystkim, którzy ten dzień dla nas zarejestrowali: Telewizji Słowianin, Zachodniopomorskiej Telewizji, Dronoujście.
Za całość wydarzenia odpowiedzialne były Panie: Iwona Dominiak i Violetta Piórska
Scenariusz i reżyseria - Iwona Dominiak
Opieka nad pocztem: Anna Centkowska-Derda i Edyta Rozenfeld
Dekoracje: Justyna Furmańczyk 2B, Malwina Grzegorzek 2B, Monika Burchardt 4C, Wiktoria Mortek 4C, Iwona Dominiak
Prowadzenie apelu i narracja: Anna Caban/dwórka i Olaf Krzyżaniak/rycerz (klasa 2C)
Obsługa foto/video: Agnieszka Żychska, Amelia Stępień.
Filip Maćkiewicz:
https://drive.google.com/drive/folders/1GoJdIzH0KL2I14SHYcgfo35ShJLlqqqT?usp=sharing
(link ważny do 20 października 2023)
Miguel Domingues Klimek:
https://drive.google.com/drive/folders/1GoJdIzH0KL2I14SHYcgfo35ShJLlqqqT?usp=sharing
(link ważny do 20 października 2023)
Nagłośnienie: Jakub Trzciński, Karol Manikowski (klasa IVC)
Zabezpieczenie przemarszu: Komenda Miejska Policji, Straź Miejska
Aktorzy:
Mieszko I- Piotr Zdybel 2B
Dobrawa- Zuzanna Pietras 2C
Bolesław Srogi- Remigiusz Sosiński 2E
Biskup Jordan- Bartosz Walkowiak IIA
Rycerz Jermierz- Borys Kowalewski IIC
Rycerz Bolko- Tymoteusz Rosiak IIC
Dwórki tancerki:
klasa 2A: Natalia Dębowska, Alicja Jakubowska, Karolina Śmigielska, Julia Gutkowska
klasa 2B: Justyna Furmańczyk, Dominika Karwacz, Zuzanna Kowalewska, Aleksandra Kwiatkowska, Maria Rutkowska, Joanna Wojciechowska, Zofia Tomala
klasa 2C: Martyna Kogucińska, Hanna Purman, Zuzanna Pietras
klasa 2E: Julietta Trzeciak- choreograf, koordynator, Aleksandra Krysiak, Aleksandra Paszke
klasa 3A: Nikola Szczęśniak, Maja Pełnikowska, Martyna Wojciechowska
klasa 3B: Emilia Maćkiewicz
klasa 3C: Zuzanna Badalewska 3C, Tacjana Lizik 3C, Marcela Wojciechowska 3C
Heroldzi: Aleksander Janota 3B, Maksymilian Skrzypski 3A
Dwórki statystki:
klasa 2A: Natalia Koszykowska, Radzio Julianna
klasa 2B: Marcelina Andrearczyk, Dominika Sobczyk
klasa 2C: Aleksandra Kubacka
klasa 2E: Maja Kucharczyk
Mnisi:
klasa 2A: Aleksandra Michalak
klasa 2B: Natalia Kozioł, Klaudia Legowicz, Hanna Piotrowska, Julia Wojtkiewicz
klasa 2D: Lena Zieleniewicz
klasa 3C: Paula Kania
Rycerze:
klasa 2A: Hubert Łuczak, Marcel Przyłucki
klasa 2B: Rafał Gałach
klasa 2D: Beniamin Wawrzonkiewicz
klasa 3A: Igor Zygmunt
klasa 3C: Jakub Hruszowiec, Jakub Jarmołkowicz, Jakub Jaczewski, Bartosz Piorun
Tekst: Iwona Dominiak i Agnieszka Żychska
fot. Agnieszka Żychska