W 965 roku Mieszko I poślubił czeską księżniczkę Dobrawę, a 14 kwietnia Roku Pańskiego 966 miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, jakim była ceremonia chrztu księcia Mieszka I .
Tak oto w dniu 18 września 2020 symbolicznie byliśmy świadkami tego wspaniałego wydarzenia, a wszystko dzięki klasie 2C, która zainscenizowała moment chrztu Mieszka I pod kierownictwem wychowawczyni Pani Beaty Czajkowskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku po raz pierwszy w historii szkoły w obchodach Dnia Patrona wzięły udział tylko klasy pierwsze, a z klas starszych obecne były tylko osoby występujące, ekipa techniczna oraz dwa ustępujące składy pocztu sztandarowego. Nie odbył się też niestety przemarsz ulicami miasta, a świta Mieszka była skromniejsza niż zazwyczaj. Cóż, miejmy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych jeszcze nie raz będą mieli okazję wziąć udział w naszym najbardziej chyba kolorowym, tradycyjnym wydarzeniu w pełnym wymiarze. W tym roku musiała nam wystarczyć uroczystość w sali gimnastycznej.
Pomimo tych nadzwyczajnych okoliczności, Dzień Patrona i tak obfitował w podniosłe, a nawet wzruszające momenty. Historyczne tło wydarzenia przypomniał w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Pan Piotr Adamczyk, który również zwrócił się do pierwszoklasistów gratulując im przy tej świątecznej okazji wyboru szkoły i życząc powodzenia! Chwilę potem przekazano uroczyście sztandar szkoły w godne ręce nowych składów: Aleksandry Drążyk, Natalii Iwaniuk i Mateusza Faryniarza z kl. IIF oraz Julity Osewskiej, Natalii Palus i Jakuba Kowalewskiego z kl. IIA, a Pan Dyrektor Piotr Adamczyk oraz Pani Anna Centkowska-Derda - opiekunka pocztów - wręczyli ustępującym składom drobne upominki w podziękowaniu za pełnioną przez rok służbę. Następnie odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów, którzy w ten sposób zostali oficjalnie przyjęci do społeczności LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu.
Dużo pozytywnych emocji wywołały na sali Panie Joanna Szpytko i Ewa Kowalska, które przedstawiły wyniki konkursu historycznego wiedzy o Mieszku I. Zasłużone brawa dostali zwycięzcy indywidualni: Julia Giero z klasy 1C, która konkurs zwyciężyła, Sonia Nica z 1C - laureatka miejsca drugiego i Adrian Ziemliński z 1A, który zajął miejsce trzecie. Entuzjazm oczywiście wywołały również wyniki klas: miejsce pierwsze zdobyła klasa 1C, drugie 1A, trzecie 1D, a czwarte przypadło klasie 1B.
Od wielu lat niezmiernie ważna chwila to prezentacja osób nominowanych do naszej najważniejszej szkolnej nagrody Złotej Tarczy. Z klasy 3D nominowana została Oliwia Kmieć, z klasy 3C - Magdalena Kimel, z klasy 3B - Natalia Krajewska i z klasy 3A - Aleksandra Puchała - i to właśnie Aleksandra została tegoroczną laureatką tego zaszczytnego wyróżnienia! Sylwetkę tej uczennicy przedstawimy bliżej w osobnym poście, a już teraz gratulujemy bardzo serdecznie i jej i wszystkim nominowanym! Wielkie brawa!
Całość uroczystości uświetnił przepiękny średniowieczny taniec dwórek Mieszka I w wykonaniu uczennic z klasy 2A, 2B i 2C: FILM - TANIEC DWÓREK
Dziękujemy zarówno prowadzącym uroczystość - Magdzie Skórce i Aleksandrze Łuczak z kl. 2C jak i wszystkim aktorom i tancerkom, i oczywiście niezawodnej ekipie technicznej z klasy 3A, którą stanowią Michał Ożóg i Hubert Jakubowski.
Aktorzy:
2C:
Mieszko I – Bartek Manikowski
Dobrawa- Karolina Płoch
Biskup- Piotr Sujka
Rycerz-Jakub Piaskowski
Doradca- Adam Stefaniak Ostrouch
Narrator – Oliwia Błażejewska
Dwórki -Hanna Sarzyńska, Mirela Żalis, Aleksandra Błotna, Wiktoria Sokół, Aleksandra Stawicka.
Tancerki :
2A: Monika Molińska
2B:
Amelia Świętoniowska
Oliwia Biegun
Amelia Mastalerz
Aleksandra Sołtysik
Natalia Jaworska
Roksana Jon
Hanna Golda
Agata Kolańska
Ewelina Nowacka
Julia Kozioł
Agata Matwiejczyk
2C:
Wiktoria Kostrzębska
Milena Jarmołkowicz
Karolina Płoch
Zdjęcia:
Agnieszka Żychska