Dzień Patrona A.D. 2018

30 września 2018

Około 1050 lat temu, nasz kraj porastały rozległe puszcze zamieszkiwane przez plemiona słowiańskie, spośród których najważniejsze było plemię Polan. To właśnie z tego plemienia wywodzi się Mieszko - pierwszy historyczny władca Polski. Mieszko I, który doszedł do władzy około 960 roku, panował początkowo nad plemieniem Polan, stopniowo podporządkowując sobie inne plemiona. Określa się go często mianem budowniczego Polski, ponieważ za jego czasów nastąpiło przynajmniej podwojenie terytorium kraju.

Co roku, pod koniec września, nasza szkoła, która nosi imię tego wybitnego władcy, uroczyście, ale i bardzo radośnie obchodzi święto poświęcone jego pamięci. Zapraszamy do obejrzenia kilkuminutowego filmu! 

W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, Święto Patrona było pod wieloma względami wyjątkowo uroczyste. 21 września do szkoły przybyli nie tylko nasi uczniowie i nauczyciele, ale także Prezydent Miasta Pan Janusz Żmurkiewicz, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Pani Janina Śmiałkowska i Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Pan Ryszard Kowalski. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Pani Profesor Wacława Dubiel - Honorowy Nauczyciel "Mieszka".

Podczas uroczystego apelu do zgromadzonych przemówił Pan Dyrektor Piotr Adamczyk i Pan Prezydent Żmurkiewicz, tradycyjnie zaprzysiężone zostały nowe składy pocztów sztandarowych, a uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

Z dumą i radością Pan Dyrektor Adamczyk i Pani Wicedyrektor Anna Więzowska ogłosili nazwiska laureatów Złotej Tarczy (Kamil Bońkowski) i stypendium Prezesa Rady Ministrów (Martyna Beczkowska), a Pani Joanna Szpytko wręczyła nagrody laureatom szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły: w kategorii indywidualnej za miejsce 1. Magdalenie Kimel, kl 1c, za miejsce 2. Agnieszkce Sowie, kl. 1c i za miejsce 3. Szymonowi Obrębskiemu, kl. 1a. W kategorii grupowej wygrała klasa 1a przed 1c i 1d.

Uroczystość na sali gimnastycznej zakończyła się przedstawieniem, dzięki któremu mogliśmy przypomnieć początki państwowości polskiej oraz bezcenną rolę Mieszka w jej tworzeniu i wzmacnianiu. Przy muzyce Krzesimira Dębskiego – „Pieśń Mili” młodzież zainscenizowała życie codzienne plemienia Polan tj. gotowanie, garncarstwo, zasiewanie pola, zbieranie ziół i prace kowala. Dwórki zaś urozmaiciły przedstawienie wykonując uroczy taniec średniowieczny. Oczywiście nie mogło zabraknąć sceny zaślubin Mieszka I (w tej roli Adam Wilczek) z Dobrawą (odgrywaną przez Wiktorię Górę), a przede wszystkim inscenizacji chrztu (w roli biskupa wystąpił Witold Wawrzyniak).

"Ingredere in templum Dei ut habeas partem cum Christo in vitam aeternam. Ego te baptizo in nomine patris et filii et spiritus sancti."

Po zakończeniu uroczystości cała szkoła, zaproszeni goście, a także przedstawiciele innych świnoujskich szkół, w marszu przez miasto udali się na nadmorską promenadę, gdzie w rytm "Świnoujskiego poloneza" zatańczyliśmy wszyscy "chodzonego" ku wielkiej radości i zaskoczeniu obserwujących nas licznie turystów i kuracjuszy. Nie ma co ukrywać - "Świta Mieszka" naprawdę robi wrażenie, a za nią dumnie i wesoło paradowała przecież wspaniała świnoujska młodzież z wielu innych szkół! To jeszcze nie był koniec atrakcji: gdy tanecznym krokiem dotarliśmy do Muszli Koncertowej, natychmiast zaczął się specjalnie dla nas przygotowany koncert zespołu Bethel!

Koniecznie musimy podkreślić udział i niniejszym podziękować Orkiestrze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, która w prawdziwie wojskowym rytmie poprowadziła nas ulicami miasta. To naprawdę było piękne przeżycie. W pewnym momencie, na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego Orkiestra zagrała nawet poloneza i przez kilka minut szliśmy wszyscy tanecznym krokiem. Gdy melodia już wybrzmiała nagrodziliśmy muzyków gromkimi brawami. Pojawiły się okrzyki "Bis! Bis!" i w pewnym sensie "bis" rzeczywiście nastąpił, gdyż to oczywiście ta właśnie Orkiestra kilkanaście minut później zagrała poloneza również na promenadzie. Jeszcze raz dziękujemy!

Poprzez akt chrztu Mieszko dołączył do grona chrześcijańskich władców państw Europy i od tej pory stał się ich równorzędnym partnerem. Chrystianizacja doprowadziła także do zmian politycznych. Przybywający do kraju duchowni przyczyniali się do rozwoju oświaty i kultury. A będąc wówczas jedynymi ludźmi potrafiącymi czytać i pisać, usprawnili system administracji oraz dyplomacji w państwie. Zaś Mieszko I okazał się nie tylko sprawnym politykiem i dyplomatą ale również doskonałym dowódcą wojskowym, o czym świadczą jego liczne sukcesy wojskowe, np. bitwa pod Cedynią.

 

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie Dnia Patrona:

Koordynator – p.Beata Szumicka

Scenariusz i reżyseria – p.Beata Szumicka

Scenografia – Katarzyna Michalska, Aleksandra Denysiuk, Weronika Janusz, Natalia Szczepaniak, Marta Czarnowska, Nikola Dębowczyk, Wiktoria Jasnos, Aleksandra Stefaniak

Dwórki wykonujące średniowieczny taniec - dziewczęta z klasy 2b: Weronika Otocka, Paulina Hołyst, Olga Lipińska, Julia Kasprzak, Julia Gosik, Paulina Felician, Oliwia Chruszczyk, Wiktoria Janota

Przygotowanie pocztu i uczniów do ślubowania – p.Krystyna Kułaga

Prowadzenie uroczystości – Weronika Grygowska i Dawid Orłowski

/Więcej zdjęć można znaleźć na stronie Liceum na facebooku/

tekst: Beata Szumicka, Agnieszka Żychska
zdjęcia: Małgorzata Drążyk, Joanna Szafrańska, Agnieszka Żychska
film/montaż: Agnieszka Żychska

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram