Nasi uczniowie w półfinale Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

4 lutego 2022

Ferie zimowe dopiero na półmetku, ale z takimi wiadomościami nie można czekać!

28 października 2021 roku uczniowie "Mieszka" wzięli udział w etapie szkolnym XX Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Na wyniki zmagań przyszło nam czekać naprawdę długo, ale czekać było warto!

29 stycznia organizatorzy opublikowali listę 493 półfinalistów, wśród których znalazło się troje naszych uczniów: Martyna Wojciechowska z klasy 1A, Dawid Tomaszczuk z klasy 2A i Maciej Kozłowski z klasy 3E.

Opiekunami uczniów są Panie Anna Mumot i Ewa Puchała. Kolejny etap, okręgowy, odbędzie się pod koniec lutego. "Moje wrażenia były bardzo pozytywne," powiedziała Martyna. "Po napisaniu olimpiady byłam naprawdę podekscytowana, ale nie sądziłam, że pójdzie mi aż tak dobrze, nie miałam wielkich oczekiwań. Nie myślałam, że uda mi się cokolwiek rozwiązać, a okazało się, że wcale nie było to aż takie trudne."

Zaciekawionym wyjaśniamy, że Olimpiadę tę organizuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Fundacją Matematyków Wrocławskich i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej. Udział nie wymaga specjalistycznej wiedzy lingwistycznej ani znajomości języków obcych, ale potrzebna jest umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza. Lingwistyka matematyczna jest działem językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. “Dzieli się na dwa kierunki: syntetyczny i analityczny. Ten pierwszy zajmuje się badaniem różnych typów gramatyk, zaś kierunek analityczny bada różne typy gramatyk formalnych i jest związany z informatyką.”(wikipedia)

Martynie, Dawidowi i Maciejowi gratulujemy bardzo serdecznie i życzymy dalszych sukcesów! Będziemy czekać na wieści, a tymczasem życzymy wspaniałego, feryjnego wypoczynku!