Nasi uczniowie zakwalifikowali się do półfinału Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

1 grudnia 2022

23 września 2022 roku wyjątkowo duża grupa uczniów “Mieszka” (36 osób!) wzięła udział w etapie szkolnym
XXI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Na wyniki zmagań przyszło nam czekać naprawdę długo, ale prace najpierw były sprawdzane w szkołach, a następnie weryfikowane przez organizatorów zawodów. Kilka dni temu otrzymaliśmy bardzo radosną wiadomość: do drugiego etapu zawodów, jako półfinaliści zostali zakwalifikowani:

Dawid Tomaszczuk - 91 pkt. / 100 pkt., klasa 3a

Aron Krajda - 89 pkt. / 100 pkt., klasa 3a

Martyna Wojciechowska - 84 pkt. /100 pkt., klasa 2a

Jest to wynik fantastyczny! Warto zaznaczyć, że próg kwalifikacji do II etapu wynosił 79 pkt, a średni wynik uczestników etapu szkolnego to 52 punkty. W etapie szkolnym w całym kraju wzięło udział 3870 osób, a 539 (14%) przeszło do następnego etapu - wśród nich nasi uczniowie.

Opiekunami uczniów są Panie Ewa Puchała i Anna Mumot.

Serdecznie gratulujemy Dawidowi, Aronowi i Martynie i życzymy powodzenia w półfinałach, które odbędą się 14 stycznia! Wyrażamy również uznanie dla wszystkich osób, które wzięły udział w etapie szkolnym - że Wam się chciało, że chce Wam się podejmować wysiłek intelektualny, że podjęliście starania. Było wśród Was dużo uczennic i uczniów z klas pierwszych i mamy jeszcze nadzieję zobaczyć Was w następnych edycjach Olimpiady. Sapere aude!

Zaciekawionym wyjaśniamy, że Olimpiadę tę organizuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Fundacją Matematyków Wrocławskich i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej. Udział nie wymaga specjalistycznej wiedzy lingwistycznej ani znajomości języków obcych, ale potrzebna jest umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza. Lingwistyka matematyczna jest działem językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. “Dzieli się na dwa kierunki: syntetyczny i analityczny. Ten pierwszy zajmuje się badaniem różnych typów gramatyk, zaś kierunek analityczny bada różne typy gramatyk formalnych i jest związany z informatyką.”(wikipedia)

Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć pod linkiem: Olimpiada Lingwistyki Matematycznej | Fundacja Matematyków Wrocławskich (uni.wroc.pl)

info: A.Żychska

Zdjęcie:  ThisIsEngineering: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kod-rzutowany-na-kobiete-3861969/