Sprzątanie świata

26 września 2020

Być może nie wszyscy wiecie, że akcja Sprzątanie świata czyli Clean Up the World wywodzi się aż... z Australii i gdy odbyła się tam po raz pierwszy w roku 1989 wzięło w niej udział aż 40 tysięcy mieszkańców Sydney, którzy skrzyknęli się, by wspólnie posprzątać teren portu. Akcja, która od tamtej pory ogarnęła cały świat to zapewne jeden z lepszych sposobów na zwiększenie świadomości ekologicznej. Widok sterty zebranych worków robi wrażenie i dobitnie pokazuje, jak dużo odpadków produkowanych przez ludzi jest wyrzucanych nie tam, gdzie powinny, zagrażając bezpieczeństwu zwierząt i przyczyniając się do degradacji środowiska - również estetycznej. Gdy raz czy drugi weźmiemy udział w takiej akcji i sami schylimy się po śmieci, najprawdopodobniej nie tylko ich później nie będziemy rzucać bezmyślnie na ziemię, ale zwrócimy uwagę innym i nasze dzieci w przyszłości również wychowamy w poczuciu estetyki, umiłowania piękna i czystości oraz zrozumienia dla potrzeb świata natury, w tym bezpieczeństwa zwierząt.

W tym roku, 16 września pod hasłem: PLASTIK?, REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ, SEGREGUJĘ w akcji udział wzięła klasa 1B, oraz dwie uczennice z klasy 1A, pod opieką pani Katarzyny Dudeńko. Nasi uczniowie posprzątali ścieżki biegowe przy ulicy Moniuszki, segregując odpady plastikowe do oddzielnych worków. Akcja zwróciła uwagę młodzieży na szkodliwość plastiku w środowisku, który rozkłada się przez kilkaset lat. Brawo za udział!