20 września uczniowie naszej szkoły szczególnie zainteresowani biologią, uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez PUM w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Liczącą 36 uczniów grupę przyjęła w swe progi Katedra Mikrobiologii, Immunologii i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, której pracownicy przygotowali ciekawy wykład o wirusach, prionach i bakteriach chorobotwórczych oraz zajęcia warsztatowe z barwieniem i obserwacją bakterii zasiedlających jamę ustną człowieka. Wycieczka odbyła się pod opieką Pań Violetty Piórskiej, Joanny Szafrańskiej i Joanny Woźniak. Rozpoczęła się jeszcze przed szóstą rano, a czy była udana?
Relacje uczestników wycieczki i zdjęcia mówią same za siebie:
„Wraz z początkiem roku szkolnego 2018/ 19, uczniowie wszystkich trzech klasy biologiczno-chemicznych wzięli udział w wycieczce na Festiwal Nauki w Szczecinie, podczas którego mogliśmy się lepiej poznać.
Na początku uczestniczyliśmy w wykładzie "Czy bakterie naprawdę są takie groźne?", który niejednej osobie uzmysłowił, jak ważną rolę odgrywają bakterie w naszym życiu i z jak wieloma ich gatunkami mamy do czynienia.
Informacje zdobyte podczas ćwiczeń praktycznych polegających na obserwowaniu składu bakteryjnego naszej jamy ustnej były utrwaleniem wiedzy dla uczniów klas drugich i trzecich, a wprowadzeniem do świata biologii dla klas pierwszych.
Całe zajęcia miały miejsce w dobrze wyposażonej Katedrze Mikrobiologii, Immunologii i Medycyny Laboratoryjnej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Były prowadzone przez wykładowcę, adiunkta w Katedrze Mikrobiologii, Panią Katarzynę Galant, która o na pozór trudnych i skomplikowanych faktach mówiła z uśmiechem i pasją w sposób zrozumiały dla nas uczniów, dzięki czemu wyjazd był bardzo przyjemnym elementem codziennego, uczniowskiego życia.” (Martyna)
"20 września 2018 klasy o profilu biologiczno-chemicznym pojechały na Pomorski Uniwersytet Medyczny, który przygotował zajęcia dla uczniów, w związku z Zachodniopomorskim Festiwalem Nauki. Po porannej pobudce przed wschodem słońca i dotarciu do celu czekał na nas wykład pod tytułem „Czy bakterie naprawdę są takie groźne?”
Uczniowie drugich i trzecich klas mieli małą powtórkę materiału, a pierwszoklasiści otrzymali kilka nowych informacji, chociaż nie da się ukryć, że starszacy też mieli pełno notatek o bakteriach, wirusach, mikrobiologii, oraz tym, czym zajmuje się ten dział.
Przedstawione zostały nam niektóre realia z życia studenta, tak zwane „wejścióweczki', czy to, jak przebiegają zajęcia laboratoryjne.
W czasie zajęć w laboratorium, nasze „mikrobiolchemy” dostały fartuchy i wtedy zaczęła się zabawa w lekarzy i pacjentów. Jedna osoba z pary pobierała wymaz z ust drugiej. Wymazy zostały przeniesione na szkiełka podstawowe i tak zrobione zostały preparaty barwione metodą Grama czyli fioletem krystalicznym, płynem Lugola, następnie zmywane wodą, płukane alkoholem, zmywane i barwione ostatnim barwnikiem - fuksyną i znowu zmywane wodą. Tak przygotowane i osuszone preparaty oglądaliśmy pod mikroskopem. Bakterie Gram+ miały kolor fioletowy,a Gram- kolor różowy." (Paulina)