Wycieczka klas 1a i 2c

22 czerwca 2023

Do czerwcowych wycieczek uczniów "Mieszka I" należała również wycieczka klas 1a i 2c. Pod opieką pań Iwony Dominiak, Katarzyny Piwowarskiej i Doroty Sobczyk-Hruszowiec dnia 2 czerwca udaliśmy się do Szczecina; był to wyjazd o bardzo bogatym programie.

Gdy jesteśmy w Szczecinie, staramy się maksymalnie wykorzystać dany nam ten wyjątkowy czas. Zawsze organizujemy coś dla ducha, umysłu i ciała.

Tym razem, o ciało zadbaliśmy w parku trampolin i laserów oraz na kręglach, o rozum na wystawie Body Worlds w Hanza Tower, natomiast o ducha w Teatrze Współczesnym. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. ,,Sen nocy letniej” na podstawie sztuki Williama Szekspira oraz wywiadów z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami, a także z osobami zajmującymi się asystenturą seksualną. Z dzieła angielskiego poety zaczerpnięto tylko trzy wątki: władców Aten, przedstawienia przygotowywanego przez prostaków oraz miłości pomiędzy młodymi ludźmi.

Reżyserem przedstawienia jest reprezentant młodego pokolenia Jakub Skrzywanek, który wraz z Justyną Sobczyk - założycielką i reżyserką Teatru 21 - zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, którzy w sposób autentyczny i niezwykle szczery ukazali kwestię ich prawa do miłości.

Sztuka wpisała się w nurt teatralnych eksperymentów, poruszających bolesne kwestie współczesności, np. społeczne izolowanie niepełnosprawnych, dała możliwość przeprowadzenia ciekawych dyskusji do przeprowadzenia na ten temat w obu klasach.

Duże wrażenie wywarła na uczniach klasy drugiej wystawa poświęcona anatomii człowieka, wizualizująca wszystkie organy, również te zniszczone środkami psychoaktywnymi, np. tytoniem czy nikotyną.

Wycieczka ta z pewnością należała do udanych form edukacji pozalekcyjnej.

Paula Kania, 2c