Za nami tygodniowy Erasmus + w Belgii

1 kwietnia 2019

W niedzielę, 24 marca 2019 roku, zakończyliśmy ostatnie z trzech spotkań projektu „Obszary przygraniczne/historie przygraniczne jako miejsca nauki do pokonywania uprzedzeń” zorganizowanego w ramach programu Erasmus +. Przez cały tydzień grupa naszych licealistów wraz z uczniami z trzech niemieckich szkół z wyspy Uznam oraz belgijskiej szkoły w Kelmis poznawała historię pogranicza oraz uczyła się historii Europy z okresu II wojny światowej.

We wtorek, 19 marca, działania projektowe rozpoczęliśmy od wizyty w „Bostogne War Museum“. Jest to jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych muzeów historycznych w Europie, przygotowane przez ten sam zespół, który opracował ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mathieu Billa, dyrektor belgijskiego muzeum, podkreślił podczas powitania naszej międzynarodowej grupy, że jesteśmy pierwszymi uczniami z Polski, którzy odwiedzili Bostogne War Museum.

Zadaniem uczestników projektu było zebranie informacji dotyczących ofensywy w Ardenach 1944/1945. Tutaj, między Westeifel, Monschau i Echternach, 16 grudnia 1944 roku, rozpoczęła się trwająca ponad miesiąc wstrząsająca walka między aliantami a niemieckim Wehrmachtem.

W pobliżu muzeum znajduje się Pomnik Morasson, monumentalny dar wdzięczności Belgów dla amerykańskich żołnierzy, którzy polegli podczas walk na belgijskich ziemiach. Po wizycie w muzeum poświęconym bitwie w Ardenach udaliśmy się na cmentarz wojenny Recogne. Jest to obecnie miejsce pochówku prawie 7 tys. niemieckich żołnierzy.

W środę dzień rozpoczął się od nauki. Uczniowie opracowywali materiały dydaktyczne dla innych uczniów i nauczycieli, które już za chwilę zostaną udostępnione przez specjalnie przygotowywaną stronę internetową. Podczas belgijskiego etapu projektu skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na filmach, zdjęciach i innych materiałach multimedialnych.

Po południu udaliśmy się do miejscowości Baugnez, gdzie odwiedziliśmy pomnik powstały na przydrożnej łące, gdzie 17 grudnia 1944 roku niemieccy żołnierze rozstrzelali 84 amerykańskich jeńców. W 1946 roku domniemanych sprawców masakry postawiono przed Trybunałem Wojskowym w Dachau. Przed sądem stanęło ponad 70 oskarżonych. Ogłoszono 43 wyroki śmierci, jednak żadnego nie wykonano. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Malmedy, gdzie odwiedziliśmy kolejne miejsca pamięci z okresu II wojny światowej i zobaczyliśmy tablice z nazwiskami cywili, ofiar bombardowania miasta w roku 1945.

CDN

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram