20 września - Dzień Patrona

23 września 2019

Dzień Patrona już za nami. Wszyscy przeszliśmy w barwnym korowodzie przez miasto, a po złożeniu uroczystego ślubowania podczas uroczystości w szkole, kolejne roczniki uczniów klas pierwszych (w tym roku wyjątkowo aż trzy roczniki na raz!) stały się pełnoprawnymi uczniami naszego Liceum. Obchody Święta zaczęły się jednak jeszcze przed 20 września, gdyż kilka dni wcześniej uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły Mieszku I przygotowanym przez Panią Ewę Kowalską. Oto jego wyniki:

Wyniki indywidualne:
I miejsce: Mateusz Wojnarowski Ie
II miejsce: Adam Ciechowski Ie
II miejsce: Emilia Karczewicz If
III miejsce: Jakub Piotrowski Ie

Wyniki zespołowe:
I miejsce: klasa Ie
II miejsce: klasa If
III miejsce: klasa Ib

Dyplomy zwycięzcom wręczyli Pani Ewa Kowalska i Pan Dyrektor Piotr Adamczyk.

Tego wyjątkowego dnia przybyli do nas goście z teraźniejszości i przeszłości. Oklaskami powitano Wiceprezydenta Świnoujścia - Pana Pawła Sujkę, Przewodniczącą Rady Miejskiej - Panią Elżbietę Jabłońską oraz Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu - Pana Ryszarda Kowalskiego. Z dalekiej, dalekiej przeszłości przybył do nas również szlachetny Gall Anonim wraz ze swoim skrybą - Anonimkiem. Przywołując fragmenty „Kroniki polskiej” wprowadzili zebranych w czasy panowania naszego Patrona - Mieszka I. Zaszczyciła nas swoją obecnością urocza Dobrawa z biskupem Jordanem, mnisi, jej rycerze i dwórki. Byliśmy świadkami przyjęcia chrześcijaństwa przez naszych protoplastów. Wzruszająca pieśń „Chmielu, oj, chmielu” była pożegnaniem Dobrawy z panieństwem. Wszystkich zachwycił wdzięcznie wykonany przez dwórki średniowieczny taniec, zwany marazulą lub skarazulą. Usłyszeliśmy również pieśń błogosławieństwa „Pośrataj/pobłogosław/ Łado, pośrataj Boże, pośrataj Chryste”, w czasie której błogosławiono nowożeńców i gości, składano im dary. Piękne mamy tradycje w naszej szkole, dlatego je pielęgnujemy i przekazujemy kolejnym rocznikom.

Podczas uroczystości ogłoszono również, kto został laureatem tytułu Primus Inter Pares za rok szkolny 2018/2019. Do tego najbardziej zaszczytnego tytułu kandydowali: Julia Piwowarska 3a, Weronika Otocka 3b, Martyna Knap 3c oraz Martyna Maciesza 3d. Decyzją Rady Pedagogicznej tytuł oraz towarzyszącą mu odznakę Złotej Tarczy otrzymała uczennica klasy IIIb - Weronika Otocka, natomiast najwyższą średnią za ubiegły rok szkolny, tj. 5,29, osiągnęła Natalia Srebnicka z klasy IId. Składamy bardzo serdeczne gratulacje w imieniu całej społeczności szkolnej!

W pięknej ceremonii przejęły swoje obowiązki nowe składy pocztu sztandarowego szkoły. W tym roku szkolnym nowymi chorążymi pocztu zostali:

I skład, klasa IIa: Marta Przybylska, Sara Raczycka, Liam Maćkowski;

II skład, klasa IId: Natalia Srebnicka, Aleksandra Ławska, obecnie w IIa, w jej zastępstwie Martyna Buksa z IId oraz Nikodem Andrysiak.

Opiekę nad pocztem przejęła po pani Krystynie Kuładze pani Anna Centkowska-Derda.

Scenariusz i przygotowanie całości - Iwona Dominiak

Wystąpili:

Prowadzenie apelu - Paulina Harasimowicz IId, Jakub Gos IId

Kronikarz Gall Anonim - Dawid Prokop IIb

Skryba Anonimek - Aleksandra Krupińska IIc

Mieszko - Stanisław Juszczak IIb, Dobrawa - Paulina Krajewska IIb, biskup Jordan - Tomasz Labiś IIb
Mnisi: Natalia Molga IIc, Julia Kaczewska IIc, Magdalena Paszke IIc, Marcin Janiszewski IIIb, Michał Ożóg IIa

Dwórki - taniec: Agnieszka Pańko IIIa, Julia Falfer IIb, Zofia Jędrzejczak IIb, Klaudia Sufryt IIb, Karolina Szczubiał IIb, Malwina Wiśniewski IIb, Oktawia Zakrzewska IIb, Maria Iwaszkiewicz IIc, Magdalena Kimel IIc, Agnieszka Sowa IIc, Karolina Ludwiczak IIc, Julia Oleska IIc, Natalia Siwek IIc, Wiktoria Marcula IId, Wiktoria Kaczorowska IId, Wiktoria Kozak IId, Jaśmina Orzechowska IId, Patrycja Hoc IId, Paulina Harasimowicz IId,

Rycerze Dobrawy: Jakub Gos IId, Kacper Ruciak IId, Krzysztof Augustyniak IId, Szymon Obrębski IIa

Rycerze Mieszka: Wojciech Zalewski IId, Mariusz Czujan IIb, Banach Maksymilian IIb, Khosh Rouz Ablouei Meysam IIb, Jakub Nowak IIb, Tymoteusz Stryczyński IIb

Werble: Błażej Apanasik IIa i Jan Korczyński IIa

Film Franciszka Wdziękońskiego: Dzień Patrona w "Mieszku", 2019