Licealiści i absolwenci Mieszka odebrali Europassy w Brukseli

20 września 2019

Dziesięcioro uczniów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I odebrało dokument Europass-Mobilność, potwierdzający naukę w różnych krajach Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Uroczystość odbyła się 17 września 2019 roku w Brukseli.

Projekt „Obszary przygraniczne/historie przygraniczne jako miejsca nauki do pokonywania uprzedzeń” realizowany był od października 2017 roku do marca 2019 roku. W tym czasie licealiści z Polski, Niemiec i Belgii spotykali się w trzech różnych krajach w celu pracy naukowej nad lokalną historią pogranicza z okresu II wojny światowej. W Świnoujściu oraz w Ośrodku Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke poznali tragiczne losy naszego miasta na skutek bombardowań w dniu 12 marca 1945 roku. W stolicy Polski badali przebieg i skutki Powstania Warszawskiego, natomiast kształcenie historyczne w Belgii skoncentrowało się na działaniach wojennych w Ardenach 1944/1945. Międzynarodową współpracę młodzieży wsparli pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniczno-Historycznego w Peenemünde, Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm oraz kadra naukowa Autonomicznej Szkoły Wyższej w Niemieckojęzycznej Wspólnocie w Belgii.

16 września uczestnicy Erasmusa+ uroczyście odebrali Europassy z rąk pana Sebastiana Gojdźa, dyrektora Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli. Dokument pomoże naszym uczniom w dalszym rozwoju naukowym oraz zawodowym. Nagrodą za prężną pracę w projekcie była również możliwość zwiedzenia stolicy Belgii. W Brukseli odwiedziliśmy najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, w tym m.in. Dom Historii Europejskiej - muzeum, które bada, jak historia ukształtowała europejską pamięć i jak wpływa ona na nasze obecne życie i przyszłość oraz najważniejsze atrakcje turystyczne miasta.

Tekst: Magdalena Monkosa