Spotkania ze świadkami historii to ważna część edukacji. W ramach realizowanego przez nasze liceum programu Ersamus+ zaprosiliśmy do naszej szkoły Pana Jana Szczygła, mieszkańca Świnoujścia, który opowiedział młodzieży z Polski, Niemiec, Belgii i Niderlandów o swoich trudnych doświadczeniach z dzieciństwa.
Pan Jan Szczygieł, rocznik 1941, został uprowadzony z Warszawy go obozu koncentracyjnego w Liesingen koło Wiednia jako więzień do badań medycznych. Po oswobodzeniu obozu przez Sowietów wrócił z transportem wojskowym do stolicy, gdzie przez Czerwony Krzyż odnalazła go matka. Jego wspomnienia są epizodyczne, dziecięca pamięć pozwoliła mu na zapamiętanie tylko kilku doświadczeń, jednak jego opowieść jest poruszająca, a przesłanie dla młodych ludzi z Europy ważne i jednoznaczne - pokój jest wartością nadrzędną.
Spotkanie było częścią pierwszego międzynarodowego spotkania młodzieży w ramach programu Erasmus+ "Ochrona praw człowieka - przejęcie odpowiedzialności". Koordynatorkami projektu są nauczycielki Magdalena Monkosa i Aleksandra Fedorczyk, a w tej edycji uczestniczyli uczniowie Mileną Maraszek, Jakub Rudziński, Bartosz Manke i Roch Rupar. Zapraszamy uczniów pozostałych uczniów do zgłaszania się do kolejnych erazmusowych spotkań.